ARD: Statisíce proti Babišovi

Tak velká demonstrace se v Praze od změny režimu v r. 1989 nekonala: několik set tisíc Čechů protestovalo za odstoupení předsedy vlády Babiše. Na něj zatím protesty dojem neudělaly.

Na největší demonstraci za posledních 30 let protestovalo několik set tisíc Čechů proti vládě. Pořadatelé z uskupení Milon chvilek pro demokracii hovoří o nejméně 250.000 účastnících, kteří se v neděli odpoledne shromáždili na letenské pláni nad řekou Vltavou.

Podle pozorovatelů se jednalo o největší demonstraci v Praze od Sametové revoluce, demokratického převratu v r. 1989. Kvůli přetížení vypadávaly mobilní sítě a musela být uzavřena stanice metra.

Požadavek na okamžité odstoupení

Demonstranti požadovali nezávislé vyšetřování předsedy vlády Andreje Babiše z populistické strany ANO a jeho okamžité odstoupení.

Student Mikuláš Minář z hnutí Milion chvilek pro demokracii řekl, že „je nepřijatelné, aby naším premiérem byla trestně stíhaná osoba, bývalý agent StB, oligarcha vlastnící média, který inkasuje stamilionové dotace, hrazené i z kapes českých daňových poplatníků.“

Policie doporučuje žalobu

Česká policie doporučila premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo obžalovat: ten měl protiprávně získat evropské dotace na výstavbu svého luxusního resortu. Evropská komise kromě toho došla k závěru, že se miliardář a zakladatel koncernu Agrofert kvůli své politické a podnikatelské činnosti nachází ve střetu zájmů.

64letý Babiš všechna obvinění popírá a odmítá také dialog s demonstranty. Za podpory prezidenta Zemana vede téměř přesně rok menšinovou vládu spolu s oslabenými sociálními demokraty. Poprvé od převratu v r. 1989 se vlády nepřímo účastní i komunisté, tolerující Babiše. I voliči jeho protestní strany ANO, především starší lidé z venkova, mu jsou stále věrní.

Hlasování o nedůvěře

Ve středu bude vláda v parlamentu čelit hlasování o důvěře. Úspěch opozice je však vzhledem k poměru hlasů nepravděpodobný. Sociální demokraté a komunisté navíc kvůli slabým výsledkům v průzkumech veřejného mínění nemají na předčasných volbách zájem.

Podle odhadu korespondenta ARD Danka Handricka by se však Babiš mohl dostat do úzkých, pokud by protesty pokračovaly i po letní přestávce. Ty už pořadatelé ohlásili.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: