Otevřený dopis: Soros a spol. požadují vyšší zdanění superbohatých

Otevřený dopis: Soros a spol. požadují vyšší zdanění superbohatých

Požadavky po zavedení daně z bohatství se nesetkávají jen s podporou mnoha občanů – pro jsou i superbohatí.

V otevřeném dopise prezidentským kandidátům do voleb v r. 2020 požadují američtí miliardáři moderátní daň z bohatství pro nejbohatší jedno procento obyvatelstva. K iniciátorům výzvy mimo jiné patří investor George Soros, Disneyho dědička Abigail Disneyová a příslušníci rodin Pritzker a Gund.

USA mají morální, etickou a ekonomickou zodpovědnost, aby naše bohatství více zdanily“, uvádí se v dopise, který zveřejnil deník New York Times.

Američtí občané daň z majetku podporují

Autoři dopisu uvádějí šest důvodů, proč jsou pro zavedení daně z majetku. Mezi ně patří i založení ekologických organizací za účelem zastavení klimatické změny v USA. Dále jsou uvedeny oblasti jako např. rozvoj amerického hospodářství a více finančních prostředků pro veřejný zdravotní sektor. Navíc je daň z majetku spravedlivá, patriotická a posílila by demokracii, protože povede k menší nerovnosti, uvádí se v otevřeném dopise.

Iniciátoři se vyhnuli tomu, aby podpořili konkrétního prezidentského kandidáta, jejich idea pravděpodobně vychází z daňových plánů demokratické senátorky Elizabeth Warrenové. Zámožné rodiny by podle nich neplatily daň ze svých prvních 50 milionů dolarů (44 milionů eur), ale 2 % ze všeho, co by bylo nad touto hranicí. 3 % pak nad jednu miliardu amerických dolarů (880 milionů euro). Podle dopisu by se to týkalo zhruba 75.000 amerických rodin.

Daňové plány Warrenové podporuje 74 % občanů USA. Vyplývá to z letošního průzkumu, zveřejněného v americkém magazínu The Hill. Majetkovou daň požaduje i investor Warren Buffett. Sice jím iniciovaný dopis nepodepsal, ale v příspěvku pro New York Times vyjádřil tomuto záměru podporu už v r. 2011.

Trump daroval daňové úlevy především bohatým

Diskuze o tom, jak zdanit nejbohatší občany USA, eskalovala v minulém roce, kdy daňové zákony Donalda Trumpa přinášející daňové úlevy nejbohatšímu procentu obyvatelstva, narazily na masivní kritiku. Business Insider už informoval o tom, že procentu občanů s nejvyššími daňovými odvody – tedy lidem z příjmy vyššími než 730.000 dolarů (640.000 eur) – připadne celých 20 % daňových úlev. To vyplynulo z dat Tax Policy Centra.

Nejzámožnější desetina z nejbohatšího procenta amerických občanů by měla být hrdá na to, že zaplatí o něco větší částí svého bohatství za budoucnost USA“, uvádí se v dopise. „Nadále se nám povede dobře – zavedení této daně je to nejmenší, co můžeme udělat pro posílení naší milované země.“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: