Carola Rackete: německá kapitánka proti italským zastáncům tvrdé ruky

Carola Rackete: německá kapitánka proti italským zastáncům tvrdé ruky

Pro italského ministra vnitra Salviniho je kapitánka lodi Sea Watch 3 Carola Rackete zločincem. Němka se pokouší vylodit v Itálii zachráněné uprchlíky. Na lodi panuje stav nouze.

Kapitánka lodi Sea Watch 3 se pokusila navzdory zákazu přistát v přístavu Lampedusa. Ve čtvrtek odpoledne sdělila velitelka úřadům, že od nahlášení stavu nouze uplynulo 24 hodin. Za celou dobu neobdržela jedinou reakci. Proto vyplouvá Sea Watch 3 směrem k přístavu.

Salvini chce nechat zatknout posádku

Na plavbě do Lampedusy ale byla loď opět zastavena pobřežní hlídkou. Humanitární organizace Sea Watch předtím podala stížnost u státního zastupitelství v Agrigentu. Zmiňuje tam možný trestněprávní postup italských úřadů. Stížnost německé záchranářské organizace je doprovázena prosbou o podniknutí nutných opatření, aby mohli být zachránění uprchlíci konečně přepraveni na pevninu.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini oproti tomu znovu požaduje, aby justice proti kapitánce lodi Sea Watch 3 zakročila. Carolu Rackete označil za zločince a vyzval k zabavení lodi a zatčení posádky.

Evropská komise se pokouší nalézt řešení

Sea-Watch 3 vplula předevčírem bez povolení do italských vod, protože se podle údajů kapitánky zhoršila situace zachráněných uprchlíků na palubě. Loď strávila noc na dohled od přístavu v Lampeduse.

Podle údajů italského ministra zahraničí Moavero Milanesiho je vláda v Římě v kontaktu s nizozemskými úřady, se kterými se domlouvá na řešení vzniklé situace. Sea Watch 3 se plaví pod nizozemskou vlajkou. Brusel sdělil, že Evropská komise koordinuje snahy o nalezení solidárního řešení. V současné době jsou vedeny rozhovory s cílem zjistit, které země by migranty přijaly.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: