Sea Watch 3 zakotvila v přístavu na Lampeduse, kapitánka byla zatčena

Sea Watch 3 zakotvila v přístavu v Lampeduse, kapitánka byla zatčena

Žádná země nechtěla uprchlíky přijmout. Nyní se kapitánka Rackete rozhodla k činům a vplula do přístavu na Lampeduse. Sotva dorazila do přístavu, byla odvedena policií. Osud migrantů zůstává nadále nejistý.

Po více než dvou týdnech na otevřeném moři dorazila záchranná loď německé humanitární organizace Sea Watch se 40 migranty na palubě do přístavu italského ostrova Lampedusa. V sobotu brzy ráno oznámil mluvčí Sea Watch Ruben Neugebauer, že kapitánka lodi Sea Watch 3 byla po připlutí do přístavu odvedena policií. Kromě migrantů se na palubě nachází 22 členů posádky a několik italských poslanců.

Zatímco čekala Sea Watch 3 se 40 migranty na palubě před přístavem ostrova Lampedusa na povolení k vplutí, zahájila Itálie proti německé kapitánce vyšetřování. Státní zastupitelstvo v sicilském Agrigentu vytýká Carole Rackete napomáhání k ilegální migraci a porušení námořního práva. Německé humanitární organizaci Sea Watch navíc hrozí vysoká pokuta a zabavení pod nizozemskou vlajkou plující záchranného plavidla. Italská finanční policie začala v pátek večer se zabavováním dokumentů, nacházejících se na palubě.

Nabídky členských zemí EU

31letá Němka se po dvoutýdenní bludné cestě po Středozemním moři navzdory zákazu vlády v Římě rozhodla vplout do italských vod a ve středu se dostala až před přístav ostrova Lampedusa. Její posádka zachránila 12. června před libyjským pobřežím 53 uprchlíků. 11 migrantů smělo v uplynulých dnech ze zdravotních důvodů opustit palubu. Další muž a nezletilé dítě byli kvůli nouzovému zdravotnímu stavu dopraveni na pevninu v noci na pátek.

Mezitím se schyluje k řešení otázky, kdo převezme zachráněné uprchlíky. Podle italského ministerstva zahraničních věcí vyjádřilo Německo, Portugalsko, Francie, Lucembursko a Finsko ochotu k převzetí migrantů. V součinnosti s Evropskou komisí je hledáno východisko z krize.

„Neskutečně napjatá situace“

V rozhovoru s novináři v Římě prostřednictvím hovoru Skype popsala v pátek odpoledne kapitánka situaci na palubě jako neskutečně napjatou. Téměř všichni migranti trpěli, k beztak nalomenému zdraví, mořskou nemocí. Rackete zdůraznila, že jí ale největší starosti působí jejich psychický stav. Zachránění zažili v Libyi obrovské násilí a odnesli si silná traumata, trpí posttraumatickými stresovými poruchami. Mnoho z nich je zcela zoufalých a na palubě se cítí jako ve vězení. Riziko sebepoškozování je už velmi vysoké, sdělila kapitánka.

Carola Rackete svůj postup ospravedlnila tím, že zákony stojí na její straně. Námořní právo ukládá povinnost pomoci lidem v nouzi a převézt je na bezpečné místo. V souladu s mezinárodním právem není možné vrátit lidi zpět do Libye, kde jsou systematicky pošlapávána lidská práva a panuje tam občanská válka, argumentovala kapitánka. Různá soudní rozhodnutí potvrdila, že Libye není bezpečnou zemí. Přesto obdržela od italských úřadů rozkaz, aby tam zachráněné dopravila.

Sea Watch 3, plavící se pod nizozemskou vlajkou, žádala po záchranné akci před libyjským pobřežím také Maltu a Francii o povolení k připlutí. Valletta okamžitě odmítla a Paříž vůbec neodpověděla. Také výzva ostatním členským zemím EU, aby se zasadily o vylodění migrantů, zůstala bez odezvy. Rackete křižovala 15 dní v mezinárodních vodách, než nakonec nabrala kurs na Lampedusu.

Salvini Němce v posledních dnech nadával, že je rozmazlený spratek, který se má raději starat o potřebné v Německu. Kapitánka na to pouze odvětila, že je zodpovědná za životy 40 migrantů a 20 členů posádky a nemá čas, zabývat se Salviniho osobními útoky.

Obrovská vlna solidarity

Z řad italské občanské společnosti obdržela mladá Němka obrovskou vlnu solidarity. Mnoho měst a církevních spolků se v několika uplynulých dnech nabídlo, že uprchlíky přijme. Protifašistické sdružení vybralo během 24 hodin přes 220.000 euro na uhrazení případných pokut, uvalených na organizaci Sea Watch. A ve čtvrtek připlulo na palubu Sea Watch 3 pět levicových poslanců, mezi nimi i bývalý ministr dopravy Graziano Delrio. V pátek oznámil, že poslanci loď neopustí, dokud nebudou mít členové posádky a zachránění migranti možnost opustit loď a vylodit se na souš.

Salvini je prozatím neústupný. Italský mistr vnitra považuje záležitost za exemplární případ, na kterém chce demonstrovat tvrdé postoje v otázkách migrace. Ve skutečnosti ale přiliv uprchlíků přes Středozemní moře už dva roky silně klesá a pro Itálii nepředstavuje žádnou velkou výzvu. Pro zemi by bylo daleko důležitější navracení odmítnutých uchazečů o azyl a přerozdělování uprchlíků do dalších zemí Evropské unie. V těchto otázkách toho ale Salvini, navzdory velkohubým slibům, mnoho nedokázal.

Humanitární organizaci Sea Watch můžete podpořit i vy. Stačí navštívit tuto stránku.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: