Polsko: Amnesty International požaduje nezávislost justice

Polsko: Amnesty International požaduje nezávislost justice

Lidskoprávní organizace ve své zprávě kritizuje disciplinární řízení, vedená proti polským soudním úředníkům. Je třeba, aby zasáhly další země Evropské unie.

Lidskoprávní organizace Amnesty International zveřejnila zprávu, podle které polská vláda trestá kritické soudní úředníky. Ti, kteří se v Polsku zasazují za nezávislou justici, jsou v práci a na internetu šikanováni a ohrožováni, uvádí se ve zprávě s názvem „Poland: Free Courts, Free People„.

Polská vláda se pokouší obsáhlou justiční reformou podkopat nezávislost justice. „Se soudci, kteří se vysloví proti těmto opatřením, je vedeno disciplinární řízení“, říká expert na Polsko německé pobočky Amnesty International Nicolas Meier. Polští kritičtí soudci a státní zástupci jsou kromě toho navíc zasypáváni „částečně po dlouhá léta nenávistnými e-maily a výhrůžnými zprávami“. Napadáni jsou i z anonymních účtů na Twitteru. Meier dále uvedl: „Jeden z těchto účtů již několikrát zveřejnil informace tajných služeb, takže panuje podezření, že je ve spojení s vládou.“

Zpráva vychází z rešerší Amnesty International provedených v rozmezí od března 2017 do května 2019 a obsahuje analýzy disciplinárních řízení vedených proti deseti soudcům a státním zástupcům. Amnesty vyzývá polskou vládu, aby obnovila a respektovala nezávislost soudů. Ostatní členské země Evropské unie musí navíc po Polsku požadovat, aby dodržovalo „zásady lidských práv a právního státu“ EU, dodal Meier.

Od začátku r. 2016 vede Evropská komise kvůli reformě justice proti Polsku správní řízení. Národně konzervativní vládu viní z toho, že oklešťuje nezávislost justice a podkopává dělbu moci. Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku koncem června 2019 rozhodl, že zákon o snížení důchodového věku nejvyšších soudců ze 70 na 65 let porušuje evropské právo.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: