Carola Rackete vyzvala k přijetí všech uprchlíků z Libye

Carola Rackete vyzvala k přijetí všech uprchlíků z Libye

Kapitánka lodi Sea Watch 3 Carola Rackete vyzvala k přijetí všech uprchlíků z Libye. „Řeč je o půl milionu lidí, které musíme dostat ven“, tito uprchlíci se nachází v internačních táborech nebo je zadržují převaděči. Rackete také požaduje přijetí klimatických uprchlíků. Deníku Bild řekla, že se jedná o odpovědnost Evropy.

Carola Rackete, kapitánka lodi Sea Watch 3, vyzvala k přijetí migrantů, kteří jsou v Libyi v držení převaděčů nebo se nachází v uprchlických táborech. „Ti, kteří se nachází v Libyi, musí být okamžitě přemístěni do bezpečné země“, řekla Rackete deníku Bild. „Řeč je o půl milionu lidí, kteří se nacházejí v rukou pašeráků lidí nebo v libyjských uprchlických táborech, které musíme dostat ven.“ Těmto osobám je třeba zajistit bezpečnou cestou do Evropy.

Rackete už týdny plní novinové titulky, protože koncem června vplula s lodí německé humanitární organizace Sea Watch s migranty na palubě bez povolení do přístavu na italském ostrově Lampedusa. Proti 31leté rodačce z Dolního Saska je v Itálii vedeno vyšetřování mj. kvůli napomáhání k ilegální migraci.

Migranti jsou v Libyi bez platných dokladů zavíráni do internačních táborů, ve kterých panují katastrofální poměry. Je tam nedostatek toalet, sprch, jídla, pití a lidé jsou podle zpráv OSN a humanitárních organizací mučeni a zneužíváni.

Rackete uvedla, že Německo a další evropské země mají „ještě z koloniálních dob historickou zodpovědnost za poměry v Africe„. A dodala: „Dnešní mocenské poměry ovlivnila Evropa.“

Z tohoto důvodu existuje historická zodpovědnost k přijetí uprchlíků, „kteří kvůli mocenským poměrům nebo také klimatické situaci už nemohou nadále žít ve svých zemích.“

Kapitánka odhaduje, že v budoucnu se bude konflikt ještě vyostřovat. „Kolaps klimatického systému vytvoří klimatické uprchlíky, které samozřejmě musíme přijmout.“ V některých zemích Afriky je ničena možnost obživy, na vině jsou průmyslové země Evropy. „Docházíme do bodu, kdy vzniká ‚forced migration‚, tedy vnějšími vlivy jako např. klima vynucená migrace. V tomto případě už nemáme žádnou jinou volbu a nemůžeme jednoduše říct, že tyto lidi nechceme.“

Debatu o uprchlické krizi v Evropě označila za „částečně absurdní“. „Počet lidí, které jsme přijali, je je přece stále velmi nízký, když to srovnáme s Libanonem, Jordánskem nebo některými africkými zeměmi“, uvedla Rackete. Téma je třeba lépe vysvětlovat a nesmí se přenechat pravicově populistickým stranám.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: