Von der Leyenová chce prosadit reformu evropských azylových pravidel

Von der Leyenová chce prosadit reformu evropských azylových pravidel

Nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová chce odstranit konstrukční chyby v dublinských pravidlech pro azylová řízení uvnitř EU. Dosavadní systém má být reformován ve prospěch středomořských zemí.

Magazínu Bild sdělila, že nikdy nerozuměla tomu, proč má migrant zůstat tam, kde poprvé vstoupil na půdu Evropské unie. Migrace se odehrává po moři nebo po souši. Stabilní vnější hranice mohou fungovat pouze, pokud bude existovat dostatečná pomoc.

Nikdy jsem nechápala, pro začal Dublin jednoduchou rovnicí: kde migrant vstoupí migrant na evropskou půdu, tam také musí zůstat.

„Nový pakt pro migraci a azyl“

Už před úterní volbou na post předsedkyně Evropské komise se von der Leyenová zasazovala za restart jednání, která v současné době uvízla na mrtvém bodě, návrhem „nového paktu pro migraci a azyl“. Podle v současné době platných dublinských pravidel je za azylové řízení zodpovědná země, ve které migrant poprvé vstoupil na půdu Evropské unie.

Dohoda 28 zemí EU uvízla především v otázce rozdělení uchazečů o azyl mezi všechny země. Členské země jako Maďarsko a Polsko se staví proti povinnosti přijmout migranty.

Von der Leyenová: „Zbavit debatu o migraci emocí“

V rozhovoru pro magazín Bild se von der Leyenová vyslovila za to, aby byla debata o migraci zbavena emocí. To znamená: „Konec ukazování prstem, velmi pragmatickou práci a nalezení řešení, která nejsou příliš vzdálená, ale snadno dosažitelná.“

V zásadě platí, že je třeba v zemích původu migrantů hodně investovat, bojovat proti teroru a chudobě a nabídnout lidem perspektivu. Navíc musí EU energicky postupovat proti obchodníkům s lidmi a převaděčům a chránit vnější hranice EU Frontexem.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: