Matteo Salvini – Putinův pudlík

Matteo Salvini - Putinův pudlík

Italský ministr vnitra Matteo Salvini rád předvádí svou náklonnost k Rusku. Ta by ho teď mohla přijít draho. Komentář Olivera Meilera pro deník Süddeutsche Zeitung. 

Z návštěvy Mattea Salviniho v Moskvě existuje mnoho fotografií. Na všech se italský ministr vnitra usmívá. Většinu z nich sám sdílel, zcela hrdě. Je vidět na Rudém náměstí, jako by byl turista. Na jedné z fotografií má na sobě tričko s vyobrazením Vladimíra Putina jako vojevůdce, s ponurým výrazem – docela děsivé. Salvini se ale směje a zdvihá pravý palec. Podobné tričko si oblékl, když v Evropském parlamentu protestoval proti sankcím uvaleným na Rusko po anexi Krymu. A opět se smál, jako by se mu zrovna povedl obzvlášť oduševnělý žert.

Blízkost k Moskvě by ho nyní mohla vyjít draho. Zatím ještě není jasné, zda lze hrozící nepříjemnosti přičítat jeho politické naivitě, nebo za ně vděčí údajně protiprávní finanční chamtivosti své strany. Obě varianty ho však diskvalifikují. Italská justice zkoumá podezření, podle kterého Salviniho vyslanci s ruskými prostředníky dohodli obchod s ropou, který měl pokladně Legy vynést 65 milionů dolarů. Zcela by stačilo, pokud by se prokázal úmysl k uzavření takové dohody.

Je třeba si to představit: extrémně pravicový nacionalista evropské vládní strany, která denně káže o suverenitě a kritizuje Brusel, jako by to bylo velitelské stanoviště bankovní diktatury, zaprodá sebe a tudíž i celou zemi Kremlu. To by mělo zamést i Salvinim a to se o něm doposud myslelo, že mu nemůže nic uškodit.

Zahraničněpolitičtí diletanti v Římě jsou hazardéry na mezinárodním jevišti

Žhavý drát do Moskvy není žádným Salviniho vynálezem. Dříve, za studené války, byla PCI, Partito Comunista Italiano, největší komunistickou stranou Západu. Její vůdci navštěvovali pravidelně východní země. Když se k moci dostal Putin, vzniklo silné pouto s italskou extrémní pravicí, a to, ačkoliv se Itálie už dávno a pevně zavázala k atlantickému partnerství. Se Silviem Berlusconim zvaným cavaliere si Vladimír Putin rozuměl obzvlášť dobře. „Oba spolu vycházeli jako rovný s rovným“, říká Sergio Romano, a jemu bychom v těchto věcech měli vždy naslouchat. Dnes 90letý Romano byl dříve italským velvyslancem u NATO, v Paříži, Londýně a v Moskvě. Od té doby co je v důchodu, vysvětluje Italům zahraniční politiku.

„Salvini je oproti tomu Putinův nosič vody“, vysvětluje Romano. Fanoušek, který udělá vše pro to, aby získal selfie s hvězdou; jejich vztah je naprosto asymetrický. Pro Putina představuje Salvini pouze jeden z mnoha nástrojů, jak škodit Evropské unii. Ten to jen není schopen poznat. Dalo by se také říct: Salvini je Putinův pudlík. Viz fotografie z Rudého náměstí.

V Itálii se nyní ptají, proč se zvuková nahrávka, která Salviniho „russia gate“ teprve pořádně rozjela, dostala na veřejnost právě teď. Spekulací je mnoho a jedna z nich říká: Moskva se velmi zlobila, když se Salvini nedávno dvořil ve Washingtonu Donaldu Trumpovi – jeho druhému velkému idolu. V reakci na to se Kreml rozhodl nahrávku zveřejnit. Bylo to tak? Nebo se Italové považují za příliš důležité? Ať tak nebo tak: zahraničněpolitičtí diletanti v Římě jsou hazardéry na mezinárodním jevišti. Největšího rizika se dopouští Itálie samotná.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: