14 zemí se dohodlo na přerozdělování uprchlíků, Salvini peskuje EU

14 zemí se dohodlo na přerozdělování uprchlíků, Salvini peskuje EU

Pokrok ve sporu o evropskou uprchlickou politiku: podle vyjádření francouzského prezidenta Emmanuela Macrona hlasovalo na pondělním setkání zástupců zemí EU v Paříži 14 zemí „principiálně“ pro německo-francouzský kompromisní návrh o přerozdělování na moři zachráněných migrantů. Itálie zůstává tvrdohlavá: ministr vnitra Salvini se jednání dokonce ani nezúčastnil.

Macron sdělil, že osm zemí, mezi nimi i Německo, přislíbilo „aktivní“ účast. Itálie navrhované řešení nadále nepodporuje a chce se mu bránit.

Osm zemí přislíbilo aktivní účast

Ke shodě došlo dopoledne, řekl Macron po rozhovorech s komisařem pro uprchlíky Organizace spojených národů Filippo Grandim a vedoucím Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), António Vitorinem. „Aktivní“ účast podle Macrona přislíbily Německo, Francie, Portugalsko, Lucembursko, Finsko, Litva, Chorvatsko a Irsko.

Jakých dalších šest zemí s německo-francouzským návrhem v zásadě souhlasí, Macron nesdělil. Francouzský prezident oznámil, že by v dalšího kroku rád do přerozdělování uprchlíků zapojil všechny členské země Evropské unie.

Německý ministr zahraničních věcí Heiko Maas (SPD) předtím vyjádřil naději, „že v následujících týdnech najdeme řešení.“ Francouzská vláda sdělila, že do září může být nalezena dohoda s „dvanácti až patnácti“ zeměmi, aby byla zajištěna „větší efektivita a více  humanity“ při příjezdu migrantů ke středomořskému pobřeží.

Maas shání podporu pro „koalici zemí, ochotných pomoci“

Maas se během setkání v Paříží zasadil za „koalici zemí, ochotných pomoci“, kterou podporuje i Francie. Řekl, že pro jeho iniciativu zazněly z některých zemí pozitivní signály. Členské země EU sice ještě nejsou u cíle, ale nachází se „dále, než kdy předtím“, zdůraznil Maas. Koalicí zemí ochotných pomoci chce Německo a Francie zabránit tomu, aby lodě záchranářů musely dlouho čekat před evropskými přístavy.

Itálie oznámila další odpor vůči plánovanému „solidárnímu mechanismu“. Ministr vnitra Matteo Salvini z extrémně pravicové Legy na Twitteru oznámil, že jeho země „nadále nebude uprchlickým táborem Bruselu, Paříže nebo Berlína„.

Salvini setkání bojkotoval

Italský ministr vnitra Salvini se pařížské schůzky vůbec nezúčastnil. Vláda v Římě odmítá do svých přístavů vpustit záchranářské lodě. Nejpádnějším argumentem Itálie je chybějící „sdílená odpovědnost“ za migranty.

Minulý čtvrtek na setkání ministrů vnitra EU v Helsinkách odmítla Itálie spolu s Maltou také německo-francouzský kompromisní návrh přechodného řešení. Ten předpokládal, že obě země své přístavy otevřou a příchozí migranti pak budou během časově omezené lhůty rozděleni do dalších zemí.

Salvini: „Itálie nebude přijímat žádné rozkazy“

S tím Salvini nadále nesouhlasí, jak zdůraznil před pařížským setkáním. Prohlásil, že „Itálie nebude přijímat žádné rozkazy“. A pozval Macrona k „diskuzi“ o migraci do Říma.

Itálie a Malta předložily dokument, který místo přerozdělovacího mechanismu počítá se zařízeními v regionech, sousedících se zeměmi původu migrantů. Tam má být napřed přezkoumána identita osob, které chtějí vycestovat.

Humanitární organizace Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée chtějí bez ohledu na spor Evropské unie v otázce námořních záchranných misí opět zahájit operace ve Středozemním moři. Obě organizace o víkendu sdělily, že koncem měsíce má být připravena k nasazení jejich nová záchranářská loď Ocean Viking.

Kvůli nečinnosti EU musí životy na otevřeném moři zachraňovat občanská společnost, kritizovala Sophie Beau z organizace SOS Méditerranée v Paříži. „Je naprosto nepřijatelné, že musí umírat lidé před evropskými přístavy“, sdělila. „Vracíme se na moře, protože se tam topí lidé“, dodala předsedkyně Lékařů bez hranic Joeane Liu.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: