Orbánova obrana autoritářství

"Neliberální demokracie" jako zástěrka k upevnění moci

Orbánova obrana autoritářství

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán se ve svém projevu znovu vyslovil za „neliberální demokracii“. Vyvolal tak debatu v domácích médiích.

Prý jde o „křesťanské svobody“. Ještě několik dní poté, co maďarský premiér Viktor Orbán o víkendu v Rumunsku upřesnil své představy o „neliberální demokracii“, komentují jeho projev maďarská média a sociální sítě. Jako už každé léto za posledních 30 let se Orbán v sedmihradském Băile Tușnad (Tusnádfürdő) obrátil na posluchačky a posluchače Svobodné mládežnické univerzity strany Fidesz. Své vystoupení využil k tomu, aby se 30 let po pádu komunismu nechal oslavovat za svou úspěšnou obranu před liberalismem.

Dlouhou dobu nebylo jasné, co si pod pojmem „neliberální demokracie“ vůbec představit. Orbán tento pojem neustále používal k odlišení od západních představ demokracie a především aby se vymezil proti politice Evropské unie a tak bránil svou stále autoritativnější vládu.

Provládní politolog Dániel Deák vysvětluje, že termín znamená „nadřazenost zájmů společnosti nad zájmy jednotlivce“. Kolektivy, včetně rodiny, které jsou na Západě stále více oslabovány, musí být podle Deáka chráněny. Zajímavé je, že Orbán považuje Ursulu von der Leyenovou, která byla díky jeho intrikám protlačena na místo předsedkyně Evropské komise, obzvlášť kompetentní kvůli jejímu pragmatickému přístupu k politice a proto, že je „matka sedmi dětí“. „Kandidáty George Sorose jsme všude zablokovali, všude“, nadýmal se Orbán.

Soros je v Maďarsku narozený americký miliardář, který sponzoruje liberální nadace a údajně zosnoval temný plán na zaplavení Evropy migranty. „Zabránili jsme instalaci ideologických guerill na vedoucí místa evropských institucí.“ Spása křesťanského Západu hraje v Orbánových projevech stále větší roli.

Reakce médií

„Maďarsko je pohanská země. Tady není nikdo věřící“, řekla nedávno zesnulá maďarská filosofka Ágnes Hellerová v rozhovoru, který vyšel v minulém roce na portálu Krytyka Polityczna. „Křesťanství nemá v Maďarsku žádný význam, je to jen ideologický a rétorický pojem.“

V online vydání satirického magazínu Magyar Narancs přirovnává anonymní autor Orbánův projev ke „zmatené řeči“, kterou vedl tehdejší předseda komunistické strany János Kádár při své poslední účasti na zasedání ústředního výboru krátce před svou smrtí – a těsně před koncem svého režimu – v r. 1989.

Liberální sloupkař Péter Magyari z portálu 444 píše, že Orbán maluje strašidla, aby je pak obvinil z toho, že napadají maďarský národ a křesťanství. Magyari viní premiéra z masivní korupce a vykořeňování nezávislých institucí. Orbán se snaží svou mocenskou politiku prodat jako politické vize.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: