Maďarsko a Polsko najednou tíhnou k Bruselu

Maďarsko a Polsko najednou tíhnou k Bruselu

Viktor Orbán a Jaroslaw Kaczynski se po dlouhá léta přeli s Evropskou komisí. Nyní oslavují její novou předsedkyni a vyhledávají spolupráci. Co se stalo?

Ursula von der Leyenová vstoupí do svého nového úřadu s břemenem: byla odkázána na hlasy vládních stran z Polska a Maďarska – tedy dvou zemí, které má Evropská komise v hledáčku kvůli porušování zásad právního státu. Mnoho lidí se proto bude von der Leyenové pečlivě dívat pod prsty. Bude lajdáčtější, než její předchůdce Juncker nebo staronový místopředseda Timmermans? Zatím jí nelze nic vyčítat. Ve svých politických zásadách se bezpodmínečně hlásí k dodržování základních práv. Kromě toho chce jejich porušování rozpoznávat dříve a postupovat proti nim efektivněji. Je také pro, aby peníze z evropské pokladny tekly jen tehdy, pokud jejich příjemci budou dodržovat právo a pořádek.

Nyní se dokonce ukazuje, ža tato konstelace nabízí politickou šanci vyvést Polsko a Maďarsko z jejich dobrovolné izolace. Vlády ve Varšavě a v Budapešti oslavovali volbu von der Leyenové téměř exaltovaně. Znělo to obzvlášť zvláštně; například, když Viktor Orbán už jen v sedmi dětech nové předsedkyně komise spatřoval změnu kursu Evropské unie. Za snahou o zlepšení vztahů s Evropskou komisí však zřejmě vězí skutečná vůle.

Orbán a Jaroslaw Kaczynski, silný muž Polska, vlastně usilují o navrácení mnoha kompetencí. Brusel dlouho pomlouvali jako „novou Moskvu„. Nyní z obou hlavních měst zaznívají zcela jiné tóny. Jak sdělila von der Leyenová po jedné z prvních schůzek, je Orbán patrně připraven se bavit o „pragmatických řešeních“ v otázkách migrace. A polský šéf vlády Morawiecki nedávno v deníku FAZ vysvětlil, jak by měly země EU společně postupovat proti podvodníkům s DPH. Dalším logickým krokem by bylo, kdyby se Varšava podílela na nově založeném evropském státním zastupitelství – to totiž slouží přesně k tomuto účelu.

Maďarsko a Polsko mají najednou dobré důvody milovat Brusel

Dalším indikátorem konstruktivního postoje jsou oba komisaři, které chtějí Polsko a Maďarsko vyslat do Bruselu. Varšava v osobě Krzysztofa Szczerského nominovala politologa, který habilitoval prací o dynamice evropského systému. Dokonce za to obdržel od bývalého předsedy vlády Donalda Tuska ocenění. V současné době vede kabinet prezidenty Dudy. V r. 1973 narozený Szczerski je odborníkem na slova vzatým a je popisován jako příjemný konverzační partner.

Orbán poslal na start zase maďarského diplomata, který dokonce ani není členem strany. Právník László Trócsányi byl velvyslancem ve Francii a naposledy ministrem spravedlnosti, než byl zvolen poslancem Evropského parlamentu. Znalci říkají, že von der Leyenová nemohla získat nikoho lepšího. Že tím nesplní svou kvótu v obsazení žen, je druhořadé.

Pro Maďarsko a Polsko existují pro změnu kursu dobré důvody. Členové EU budou brzy jednat o finančním rámci na příštích sedm let – pro obě země půjde o hodně peněz, i když dostanou určitě méně, než v právě běžícím rozpočtovém období. Kromě toho vrhá své stíny brexit. Až odejde Londýn, unie se přeskupí; její gravitační centrum pak bude ležet jasně v eurozóně. Kdo bude chtít zůstat na vnější oběžné dráze, může velmi rychle zůstat osamělý.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: