Obtěžování a dvojí morálka v politice

Proč zůstávají u Trumpa obvinění z obtěžování bez následků

Obtěžování a dvojí morálka v politice

„Voliči rozhodují, jaké chování bude potrestáno“: americká politoložka Melissa Deckmanová mluví o dvojí morálce národa a v politice. Rozhovor z prosince r. 2017 na bohužel stále ještě aktuální téma, pro deník Süddeutsche Zeitung vedla Kathleen Hildebrandová.

Zatímco dostává v Hollywoodu padáka kvůli sexuálnímu obtěžování jeden muž za druhým, sedí další v Bílém domě – bez toho, aby se musel ospravedlňovat: Donald Trump. Jak je možné, že příběhy více než dvanácti žen, které ho obviňují, že je proti jejich vůli osahával, líbal a natlačil na zeď, v této debatě nezískaly pozornost? Trump a jeho mluvčí trvají na svém: vše je vylhané. Mezitím Trump na Twitteru vesele kritizuje všechny ostatní obviněné – tedy pokud patří k opačnému politickému táboru. Svého stranického přítele Roye Moora z Alabamy, kterého několik žen viní z toho, že je obtěžoval, když ještě byly teenagerky, podporuje. Melissa Deckmanová, profesorka na Washington College nedaleko amerického hlavního města, se zabývá výzkumem vztahů mezi náboženstvím a politikou. V rozhovoru vysvětluje, proč to Trumpovi ze strany občanů i politiků prochází.

Süddeutsche Zeitung: Myslíte si, že by byla debata o sexuálním obtěžování vedena v USA se stejnou energií, kdyby nebyl Donald Trump prezidentem?

Melissa Deckmanová: Věřím, že bychom o tomto tématu přesto mluvili. Obvinění proti Harvey Weinsteinovi by měla velkou váhu i bez Trumpa v Bílém domě. I debata o sexuálním obtěžování je přece jen starší. V podstatě začala případem Clarence Thomase. Ten byl v r. 1991 jmenován soudcem Nejvyššího soudu, ačkoliv ho bývalá spolupracovnice obvinila ze sexuálního obtěžování. Pak se téma objevilo znovu, například s Billem Clintonem. Ale myslím si, že zvolení Donalda Trumpa mnoho lidí probudilo, především pak žen. Nyní si říkají, že si nenávist k ženám už nenechají líbit. Za tohoto prezidenta má debata o sexuálním obtěžování větší sílu.

SZ: Harvey Weinstein, Kevin Spacey, Louis C.K. – v zábavním průmyslu právě končí jedna kariéra za druhou. I Trumpa obvinilo více než dvanáct žen. Jak to, že obvinění proti němu nemají žádné důsledky?

Deckmanová: Politika a volná hospodářská soutěž fungují v tomto ohledu velmi rozdílně. Zábavní průmysl se rychlými vyhazovy také pokouší udržet své diváky, tedy zákazníky. Politika funguje jinak. Tam rozhodují voliči, jaké chování bude potrestáno. A při tom hrají roli stranické sympatie a mocenské kalkuly.

SZ: To pak vede k tomu, že Trump sice kritizuje demokratického senátora Ala Frankena za případy sexuálního obtěžování, ale republikána Roye Moora hájí – ačkoliv je mu dokonce předhazováno obtěžování nezletilých.

Deckmanová: Přesně. V politice jsou taková obvinění často odbyta jako pokusy o pomluvy a kampaně, rozdmýchávané politickými protivníky. Mnoho republikánů navíc nejde tak daleko, aby se postavili kandidátovi, který je podporován Donaldem Trumpem. Bojí se o svá vlastní místa v Kongresu a nechtějí proti sobě popudit Trumpovo voličské jádro. Toto jádro nepředstavuje většinu voličů, ale stojí za ním bez ohledu na to, co se stane.

SZ: To je slibná strategie – i z dlouhodobého hlediska?

Deckmanová: Má jedno riziko: republikáni mají již dlouhou dobu problém se získáváním voliček. Obvinění vysoce postavených politiků a přístup strany k tomuto problému by je mohl stát další hlasy. Nedávné volby ve Virginii vyhráli demokraté. To je velmi nezvyklé, za normálních okolností vyhrají volby v prvním roce prezidentování nové strany vždy noví vládci. Jestli to je pro republikány špatné znamení, se ukáže příští rok při volbách do Kongresu (ve volbách v r. 2018 ovládli po osmi letech Sněmovnu reprezentantů demokraté, v Senátu si udrželi těsnou většinu republikáni, byl zvolen rekordní počet žen a poprvé v historii dvě muslimky a dvě ženy patřící k původním obyvatelům Ameriky, pozn. red.).

SZ: Republikáni stále znovu zdůrazňovali, že hájí konzervativní a křesťanské hodnoty. Mezi ně patří i ochrana tradiční rodiny a dětí. Jak strana odůvodňuje, že její voliči mají přesto hlasovat pro někoho, komu jsou vytýkány přehmaty vůči nezletilým dívkám?

Deckmanová: Jsou tu různé tábory. Mnozí jednoduše nevěří, že jsou obvinění pravdivá. To by se ještě dalo nějak pochopit. I když v případu Roye Moora nenasvědčuje nic tomu, že by ženy, kterého ho obviňují, lhaly. Druhý tábor sice ženám věří, tak jako Kay Iveyová, guvernérka Alabamy. Přesto ale Iveyová vyzývá k volbě Roye Moora, protože chce za každou cenu udržet republikánskou většinu v Senátu. To už není logicky pochopitelné. Je to ale odůvodňováno rétorickými triky. Například s poukazem na to, že ani političtí protivníci nejsou morálně bez chyby (Roy Moore v doplňovacích volbách do Senátu 12. prosince 2017 podlehl v souboji s kandidátem demokratů Dougu Jonesovi poměrem 48,4 : 49,9 hlasů, pozn. red.).

SZ: Mezi voliče republikánů patří tradičně i evangelické spolky. Jak jim lze vysvětlit odvrácení od morálních principů?

Deckmanová: Většina vedoucích představitelů evangelických spolků jsou dnes republikáni. A ti staví stranickou politiku nad své duchovní hodnoty. Pro ně je důležitější, že budou mít republikáni konzervativní soudce u Nejvyšších soudů než to, že jejich političtí zástupci žijí morální život. Líbí se jim, že Roy Moore za svého působení jako soudce nechal v soudní budově vystavit žulový blok s deseti přikázáními – i když to porušuje ústavu. Nebo že přikázal úředníkům, aby neoddávali homosexuální páry, ačkoliv Nejvyšší soud umožnil sňatky pro všechny. U nich světí účel prostředky, i když by to tak sami neformulovali. Ojediněle existuje několik velmi zbožných evangelikánů, kteří Trumpa a další republikány kritizují, ti jsou ale v menšině.

SZ: Vidí to příslušníci náboženské obce stejně?

Deckmanová: Public Religion Research Institute, pro který pracuji, na toto téma vypracoval zajímavou studii. Z průzkumu mezi evangelíky v r. 2011 vyšlo, že pouze 30 % dotázaných zastávalo názor, že osoba, která v soukromém životě jedná nemorálně, může přesto ve veřejné funkci činit morální rozhodnutí. V r. 2016, krátce před volbami (prezidentskými, pozn. red.) jsme průzkum zopakovali a najednou tomu věřilo 72 % dotázaných. Argumenty, které politikové a zástupci církve uvádějí, aby republikány navzdory skandálům prezentovali jako jedinou volitelnou stranu, tedy dopadají na úrodnou půdu.

SZ: Dovedete si představit, že obvinění žen vznesená proti Donaldu Trumpovi někdy přece jen budou mít následky?

Deckmanová: Ne, tomu nevěřím. Protože byl zvolen, ačkoliv byla obvinění známa. Pokud demokraté opět převezmou obě komory Kongresu, mohlo by se stát, že budou usilovat o zahájení vyšetřování. Přesto ale chovám naději. Od té doby, co je Trump v úřadu, kandiduje na všech politických úrovních více žen – protože jsou rozhněvané. Je důležité, aby bylo v politice více žen, protože to změní i přístup k tématům, jako je sexuální obtěžování.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: