Merkelová: „Německo to Maďarsku nezapomene“

Merkelová:

Německá kancléřka Merkelová a maďarský premiér Orbán si v Sopronu společně připomněli  panevropský piknik z r. 1989, který znamenal předzvěst pádu železné opony. Na tiskové konferenci se kancléřka pokusila vyzdvihnout vzájemnosti obou zemí. 

Spolková kancléřka Angela Merkelová poděkovala Maďarům za podporu při otevření hranic v r. 1989 a následném sjednocení Německa. Maďarskou stranou umožněný panevropský piknik se stal symbolem tehdejších hnutí za svobodu. „Německo to Maďarsku nezapomene“, řekla Merkelová během tiskové konference v maďarském Sopronu. „Tuto událost nelze nikdy zcela docenit“, zdůraznila Merkelová po ekumenickém slavnostním obřadu k 30. výročí historické události.

19. srpna 1989 se více než 600 občanům tehdejší komunistické Německé demokratické republiky podařil útěk přes, kvůli pikniku krátkodobě otevřenou, hranici. Událost se stala předzvěstí listopadového pádu Berlínské zdi. „Psaly se světové dějiny“, připomněla Merkelová. I její vlastní život byl děním r. 1989 výrazně ovlivněn.

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán po bohoslužbě řekl, že Maďaři vždy věděli, že jejich vlastní osvobození od sovětského útlaku se může podařit jen s německým znovusjednocením. Proto byla v té době myšlenka německého sjednocení podporována více v Maďarsku než v samotném Německu. Maďarský premiér řekl, že Merkelová se „se těší úcty maďarského lidu“.

Během společné tiskové konference apelovala Merkelová na schopnost členských zemí EU po dosažení kompromisu obzvlášť ve sporných otázkách. Nová Evropská komise s Ursulou von der Leyenovou v čele skýtá šanci k překlenutí rozdílných názorů mezi evropskými státy.

Orbán o von der Leyenové prohlásil, že „s ní nedávno vedl osobní rozhovor“ a může „o ní prohlásit jen to nejlepší“. Ve své slavnostní řeči o von der Leyenové a Merkelové řekl: „Podle rytířských zákonů zdaleka smekáme před těžce pracujícími a úspěšnými dámami.“

Účast na slavnostním aktu, rozhovor během oběda, krátká tisková konference: skromný program Merkelové a Orbána je znamením toho, nakolik jsou v současné době německo-maďarské vztahy ochlazené. Především Merkelová se během společné tiskové konference snažila zdůraznit vzájemnosti. Uvedla příklady hospodářské spolupráce obou zemí, národní hospodářství jsou „už hodně provázaná“.

V EU je třeba se společně zasadit, aby „nezískaly převahu protekcionalistické síly“. Na pozadí uvalení amerických kárných cel proti Číně ale i EU kancléřka dodala, že se silné propojení světových trhů musí naopak projevit i tím, „že budeme jak se Spojenými státy ale i s Čínou a dalšími světovými regiony mít pokud možno hladké obchodní vztahy“.

Merkelová se snažila najít společné prvky nejen v hospodářských otázkách, ale i na poli migrace. Nemluvila proto o záchraně na moři nebo o přístupu k lidem, potřebujících pomoc, nýbrž vysvětlila, že „chceme společně chránit vnější hranice schengenského prostoru“ a „bojovat proti pašerákům a převaděčům“. Orbán už dlouhou dobu zastává tvrdé protimigrační postoje.

Orbán na dotaz odpověděl, že před 30 lety znamenalo otevření hranic „svobodu a bezpečnost“, dnes představuje uzavření jižní hranice to samé. „V maďarském myšlení jsou tyto dvě věci v souladu“, sdělil pravicově-nacionalistický šéf vlády s pohledem na současné německo-maďarské neshody kvůli migrační politice.

Německo navíc kritizuje protiliberální tendence současné maďarské vlády. „Máme svůj vlastní maďarský život, na to existují ústavní základy, které jsou v politické diskuzi chráněny“, řekl oproti tomu Orbán. Vyzval kritiky k návštěvě Maďarska, aby se o tamní situaci přesvědčili osobně.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: