Salvini chce zvrátit demokratické procesy tlakem ulice – má na to právo

Salvini chce zvrátit demokratické procesy tlakem ulice - má na to právo

Matteo Salvini by rád převzal moc a vyšachoval svého protivníka Mattea Renziho. Bude-li to třeba, chce pomocí masových protestů nahnat parlamentu strach. Na to má právo, myslí si Andres Wysling, komentátor švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung.

Matteo Salvini, šéf italských pravicových populistů, se nastavil do předvolebního módu a znovuobjevil dávného nepřítele: bývalého předsedu vlády Matteo Renziho ze strany Partito Democratico, zástupce „staré“ politiky a starých stran, které chce Salvini odstranit. Proti němu nyní inscenuje osobní souboj: Matteo Salvini proti Matteo Renzimu, „nové“ proti „starému“, budoucnost proti minulosti.

Salvini přivedl k pádu koaliční vládu v Římě, trvalo to sice trochu déle než bylo původně plánováno, ale podařilo se to. Přesto ale zatím nedojde k předčasným volbám, v této věci se neprosadil. Před půldruhým rokem zvolený parlament bude nadále úřadovat. V jeho středu nyní dochází k hledání nové koalice. Podobná jednání jsou v Itálii většinou hodně dlouhá a jejich výsledek je v tomto případě nanejvýš nejistý.

Bývalý premiér vidí novou šanci

Renzi chce spojit síly levice a středu a sestavit novou koalici a novou vládu. Chce se vyhnout – nebo přinejmenším oddálit – předčasné volby, aby tak zabránil hrozícímu Salviniho vítězství a následnému převzetí moci. A zároveň doufá ve svůj návrat k moci. Bývalý premiér se už zdál být více či méně odepsán, nyní však vidí novou šanci. Pokouší se využít nepřehlednou situaci a otočit ji ve svůj prospěch.

Italské parlamentní volby 2018

Renzi je odkázán na populisty z Cinque Stelle (Hnutí pěti hvězd, pozn. red.). Ti mají největší zastoupení v parlamentu – pokud má být sestavena vláda, jde tedy v prvé řadě o jejich hlasy. Cinque Stelle vládlo spolu se Salvinim, než ho nechal padnout, poté co svého koaličního partnera hrubě vyhnal z úřadů a zbavil veškeré důstojnosti. Nyní má hnutí vyhlídky na náhradní spojenectví. Pro mnohé zní lákavě, nicméně se musí dost přemáhat; do posledních voleb nastoupilo Cinque Stelle přece jen jako antisystémová strana. A pouze málo hovoří pro to, že by v nastávající koalici bylo šťastnější, než v té se Salvinim. Hnutí stále nemá žádný cíl, program ani pevnou základnu – a lidé mu utíkají.

Salvini chce zvrátit demokratické procesy tlakem ulice

Salvini však spěchá, chce co nejdříve předčasné volby, protože průzkumy veřejného mínění mu v tuto chvíli přejí. Nyní to vypadá na 36 %, nedávno to bylo dokonce 38 %. S tolika hlasy ba mohl – kvůli ústavou chtěnému – zkreslení volebního systému v obou komorách parlamentu získat téměř absolutní většinu a spolu s neofašisty by ji zřejmě i dosáhl. Nové koaliční vládě s Renziho účastí chce zabránit masovými protesty.

„Pokojně se shromáždíme na italských náměstích, abychom se dožadovali volebního práva“, oznámil Salvini své plány pro případ, že se jeho političtí protivníci přemůžou a sestaví novou koalici. Podle jeho vnímání stojí mobilizované masy nad rozhodnutím demokraticky zvolených zástupců lidu. A o to jde v souboji Matteo proti Matteovi: Matteo Salvini chce demokratické procesy zvrátit tlakem ulice, protože se mu nehodí jejich výsledky a případný – parlamentem schválený – návrat Mattea Renziho do vlády. Pokud zůstanou protesty pokojné, nelze proti nim nic namítat. Demonstrace patří k základním demokratickým právům.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: