Přepisy chatů dokládají organizované hony na lidi v Saské Kamenici

Rok po nepokojích v Saské Kamenici

Přepisy chatů dokládají organizované hony na lidi v Saské Kamenici

Nové výsledky vyšetřování jasně ukazují, že před rokem došlo během nepokojů v Saské Kamenici k cílenému honu na migranty či na zdánlivé migranty.

Dokládají to rešerše deníku Süddeutsche Zeitung (SZ) a televizních stanic WDR a NDR. 26. srpna 2018 byl spáchán smrtelný útok nožem na německého občana. Spor o to, zda následně došlo k honu na lidi se stal na spolkové úrovni zatěžkávací zkouškou velké koalice Unie (CDU/CSU, pozn. red.) a SPD a vedl nakonec k propuštění tehdejšího šéfa Spolkového úřadu pro ochranu ústavy Hanse-Georga Maassena.

Je to tu „děsně na přesdržku“

Nyní přichází saský Zemský kriminální úřad s důvěrnou zprávou zkoumající tvrzení, že se demonstrace nesly v duchu „vysoké připravenosti k násilí vůči policistům, osobám se skutečným nebo zdánlivým migračním pozadím, politickým protivníkům a novinářům“, uvádí Süddeutsche Zeitung.

V chatech, pocházejících od známých pravicových extremistů z širšího okolí Saské Kamenice, se nachází četné formulace a dialogy, které vyšetřovatelé interpretují jako přípravu k násilí proti migrantům a vychloubání se údajně úspěšnými štvanicemi na cizince. Přepisy chatů dokládají, „že skutečně došlo k násilným trestným činům proti cizincům“, uvádí podle deníku SZ zpráva Zemského kriminálního úřadu. Většina přepisů chatů pochází z 26. a 28. srpna 2018. Z nich vyplývá, že extrémně pravicoví účastníci demonstrací sami používali termín „hon“ (něm. „Jagd“ je možné přeložit také jako „lov“, pozn. red.) již několik dní předtím, než vyvolal mediální debatu o honech na lidi.

Je to tu „děsně na přesdržku“ (orig. citát: „übelst aufs Maul hier“) měl odpoledne 26. srpna 2018 napsat jeden z účastníků demonstrace a dodal, že má „chuť mlátit čmoudy“ (orig. citát: „Bock Kanacken zu boxen“).

Jiný účastník chatu, později podezřelý jako vedoucí element skupiny Revolution Chemnitz (Revoluce Saská Kamenice), Christian K., se odpoledne 26. srpna pokoušel mobilizovat další účastníky demonstrací. Svému protějšku v konverzaci sdělil, že ještě neví, jak budou demonstrace pokračovat a jestli znovu dojde „k dalšímu lovu“ (orig. citát: „ob noch eine Jagd ist“).

Saská Kamenice: pravicoví extremisté se vychloubají honem na lidi

V následujících dnech se kromě toho pravicoví radikálové vychloubali, že opravdu úspěšně lovili údajné migranty. Christian K. se měl ráno 28. srpna, tedy den po demonstraci, jednomu známému chvástat, že se mu vede dobře, ale „nově příchozímu“ (orig. citát: „neu Zugewanderten“), který to „schytal“ (orig. citát: „erwischt“), už méně. Večer stejnému známému napsal, že se pohybuje v blízkosti centra, protože se domnívá, že tam budou „čmoudi s noži“ (orig. citát: „Kanacken mit Messern“) a doufá, že možná znovu „nějakého dostane, stejně jako včera“ (orig. citát: „einen erwische wie gestern“).

I po dalším protestním pochodu v úterý 28. srpna se měl jiný účastník demonstrace a pozdější údajný člen skupiny Revolution Chemnitz Sten E. vychloubat tím, že spolu se svým kamarádem na centrální autobusové zastávce „propleskl tři čmoudy, tři smrkáče“ (orig. cit.: „drei Kanacken, drei Rotzer (…) weggeklatscht“). Tři muži měli údajně v rukou nože.

Obhájci podezřelých účastníků chatu se k dotazům nechtěli vyjádřit. Zemský kriminální úřad ale sdělil, že proti Christianu K. zahájilo státní zastupitelství přípravné řízení kvůli ublížení na zdraví. Důkazy o údajném přehmatu Stena E. jsou příliš vágní a nemohly zatím být ověřeny.

Chronologii událostí v Saské Kamenici najdete v rubrice Nepokoje v Saské Kamenici.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: