Johnsonův přístup k brexitu: „Svatokrádež ústavy“

Johnsonův přístup k brexitu:

Opozice i někteří konzervativci vypěnili kvůli premiérem Johnsonem plánované nucené přestávce britského parlamentu. Jedná se o „naprosto skandální útok na demokracii“.

Britský premiér Boris Johnson si chce před plánovaným brexitem, který má nastat 31. října, vynutit po letních parlamentních prázdninách další přestávku v jeho činnosti. Chce poprosit královnu, aby sezení dolní komory příští úterý, tedy krátce po návratu z letní přestávky, znovu přerušila. To ve středu potvrdila vláda, když tuto informaci předtím přinesla BBC. Odpovídající spekulace se vynořily již před několika dny.

Tímto krokem by se Johnson vyhnul připravovaným krokům opozičních stran. Ty již oznámily návrh zákona, který by měl zabránit brexitu bez smlouvy o vystoupení z Evropské unie. Doufají přitom v podporu poslanců z řad Johnsonovy konzervativní strany, kteří jsou také proti vystoupení země bez dohody. Pro schválení zákona by v případě přerušení jednání parlamentu před 31. říjnem nezbývalo už dost času. Krok proto narazil na zarputilou vlnu odporu.

„Naprosto skandální útok“

Johnson trvá na předpokládaném datu vystoupení – ať už se smlouvou, nebo bez ní. Zároveň ve středu odmítl výklad, že by chtěl parlament ve sporu o brexit obejít. Podle předsedy vlády to prý naprosto neodpovídá skutečnosti. Poslanci budou mít před summitem EU 17. října ještě „dost“ času, aby se věcí zabývali. Jeden ze zástupců vlády zdůraznil, že se prodloužením přestávky ztratí pouze čtyři jednací dny.

Mnoho poslanců přesto reagovalo rozhořčeně. Předseda parlamentu John Bercow tento krok označil za „svatokrádež ústavy“. Je „zcela zjevné“, že za záměrem uzavřít parlament stojí snaha o zamezení povinnosti poslanců, debatovat o brexitu.

Místopředseda opozičních labouristů Tom Watson prohlásil, že se jedná o „naprosto skandální útok na naši demokracii“. Rovněž konzervativní poslanec Dominic Grieve, který je rozhodným odpůrcem vystoupení z EU bez dohody, označil Johnsonovo jednání za „hodně skandální“. Televizní stanici BBC Grieve řekl, že vyslovení nedůvěry premiérovi je nyní opět o něco pravděpodobnější. Je mu zatěžko důvěřovat vládě, která nyní posílá parlament do nucené přestávky. Poslankyně labouristů Yvette Cooperová napsala: „Boris Johnson se pokouší využít královnu k soustředění moci do vlastních rukou“.

Skotská předsedkyně vlády Nicola Sturgeonová tweetovala: „Pokud se poslanci nespojí, aby ho (Johnsona) příští týden zastavili, zapíše se tento den do dějin britské demokracie jako temný.“

Královna musí s tzv. prorogací souhlasit, tudíž je považována pouze za formalitu. Alžběta II. se nyní zdržuje na zámku Balmoral, kde jedná s královskou radou. Poslanci se obvykle tři týdny od konce září do začátku října neschází k jednáním. V tom čase mají politické strany své výroční konference.

Johnsonův tábor disponuje v dolní komoře pouze velmi těsnou většinou jednoho hlasu. Proti možným plánům na delší vynucenou parlamentní přestávku se již v úterý zformovala vlna odporu. Kolem 160 poslanců podepsalo prohlášení, ve kterém Johnsona před tímto krokem varují. Vyvolal by „historickou ústavní krizi“. Ve Skotsku už běží soudní řízení, které má uzavření parlamentu zabránit.

Aktualizace 28. 8. 2019 v 16:44: německá stanice Deutschlandfunk právě informuje, že britská královna Alžběta II. parlamentní přestávku schválila.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: