Před 40 lety byla založena humanitární organizace Cap Anamur

Před 40 lety byla založena humanitární organizace Cap Anamur

Záchranářské akce ve Středozemním moři nejsou ničím novým. Již před 40 lety vylovili němečtí dobrovolníci tisíce lidí z Jihočínského moře. Ti tenkrát utíkali z Vietnamu před komunistickou diktaturou.

Předseda zemské vlády německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Armin Laschet (CDU) ostře kritizoval italského ministra vnitra Mattea Salviniho. „Je dobře, že jeden z nejhorších štváčů proti záchraně (uprchlíků), pan Salvini, už nebude v italské vládě“, prohlásil Laschet v sobotu v Kolíně nad Rýnem během slavnostního setkání na počest 40. výročí humanitární organizace Cap Anamur (Wiki, organizace provozovala stejnojmennou záchranářskou loď, pozn. red.).

Laschet vyzval k oživení „ducha roku ’79“. „V době, kdy se nenávist a pravicový populismus opět stávají salonními a jsou zastoupeny v parlamentu, dnes vysíláme z Kolína signál nesouhlasu“, řekl Laschet. „To, co bylo možné v Jihočínském moři, musí přece být rovněž možné i před našimi vlastními dveřmi ve Středozemním moři.“

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) projevila humanitární organizaci Cap Anamur svou „úctu“. Ve zdravici, která byla během sobotního slavnostního aktu v Kolíně nad Rýnem přednesena, sdělila: „40 let služby za zmenšení lidského utrpení – to je jubileum, ke kterému gratuluji obzvlášť ráda!“ Je „opravdu působivé“, co členové organizace Cap Anamur dokázali. „Je dobře, že tu Cap Anamur máme!“

Cap Anamur byla založena Christel (*1942) a Rupertem Neudeckovými (*1939 – †2016). Cílem zprvu bylo, postarat se o tzv. boatpeople – lidi, kteří tehdy přes Jihočínské moře utíkali z Vietnamu před komunistickou vládou. Dohromady se díky organizaci Cap Anamur dostalo do Německa 11.300 vietnamských uprchlíků.

Dnešní obrázky ze Středozemního moře se těm tehdejším děsivě podobají, řekla během slavnostního setkání kolínská starostka Henriette Rekerová. Záchranáři si zaslouží respekt nás všech. „V žádném případě nesmíme připustit, aby se z hrdinů stali pronásledovaní“, zdůraznila bezpartijní politička. Stále platí slova spisovatele Heinrich Bölla (*1917 – †1985), který založení Cap Anamur podstatnou měrou podpořil: „Komu hrozí, že se utopí, tomu je třeba pomoci.“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: