Atentátník z Halle je extrémně pravicový antisemita

Atentátník z Halle je extrémně pravicový antisemita

Atentátník z německého města Halle natáčel svůj čin na náhlavní kameru. Video je extrémně pravicovým vyznáním. Navíc zanechal antisemitský manifest. Článek pro Die Zeit připravili Kai Biermann, Luisa Hommerichová, Yassin Musharbash a Karsten Polke-Majewski.

Vzorem atentátníka z Halle zřejmě byl pravicový extremista z novozélandského Christchurche. Stejně jako on měl Stephan B., jak se podle prvních informací útočník jmenuje, své auto plné výbušnin a zbraní a chtěl podniknout samozvanou křížovou výpravu. Jeho cílem byla synagoga v německém městě Halle, ve kterém židovská obec právě slavila největší židovský svátek Jom Kipur (Den smíření, pozn. red.). Stephan B. chtěl v synagoze náhodně zabíjet lidi a pravděpodobně počítal s tím, že při tom sám zemře. Stejně jako vrah z Christchurche, i on své činy natáčel.

Video, které pachatel nahrál náhlavní kamerou, nahrál na internet. Detailně ukazuje jeho činy a redakce Zeit Online ho má k dispozici. Z videa je znatelné, že si Stephan B. všechny své zbraně zřejmě sám vyrobil. A že bylo velké štěstí, že v Halle nezemřelo více lidí, protože jeho zbraně vícekrát selhaly a protože byly dveře synagogy pevně uzamčené.

První díl videa, stejně jako atentátník z Christchurche, natočil ještě v autě. Jedná se o jakési extrémně pravicové vyznání. Zpočátku mluví německy sám o sobě, pak přejde do angličtiny. Otočí kameru na svůj obličej a říká: „Hi, my name is Anon, and I think the Holocaust never happened.“ Nazývá se Anon – mezi extrémně pravicovými spikleneckými teoretiky na internetu se jedná o rozšířený pseudonym – a je přesvědčený, že k holocaustu nikdy nedošlo. Feminismus označuje za důvod nízké porodnosti na Západě, ta podle něj vede k masové migraci. A vysvětluje, že „Žid“ je příčinou všech problémů.

Následně pustí hudbu a jede k synagoze.

Záznamy objevili výzkumníci renomovaného International Centre for the Study of Radicalization (ICSR) londýnské King’s College. Zakladatel ICSR, profesor Peter Neumann redakci Zeit Online řekl, že se chování atentátníka z Halle podobá tomu z Christchurche: „Ačkoliv si vybral jiný cíl – židy, ne muslimy – pachatelova vyjádření svědčí o někom, kdo se intenzivně pohybuje v pravicově extremistických diskuzních fórech na internetu a tam si, stejně jako atentátník z Christchurche, sesmolil svou ideologii.“

Druhý díl videa ukazuje útok na synagogu. Boží stánek je umístěn v bývalé smuteční síni přilehlého židovského hřbitova města Halle. Pachatel se pokouší vniknout vchodem na Humboldtstrasse 52, dveře jsou ale zamčené. Evidentně frustrován hodí podomácku vyrobené výbušniny přes zeď hřbitova. Těch má hodně, v automobilu lze rozpoznat několik tašek s výbušninami a zápalnými lahvemi. Kromě toho se tam nachází munice. Pokouší se vniknout do synagogy na třech místech, pokaždé ho ale zastaví zamčené dveře.

Během těchto pokusů přichází na scénu zhruba 40letá žena v červeném tričku. Říká: „Musí se to dít zrovna, když tady jdu?“ Pachatel na ni namíří automatickou zbraň a několika výstřely ji usmrtí. Přitom trefí i jednu pneumatiku svého vozu. Frustrován a zjevně stresován se nadále pokouší dostat do synagogy, nakonec ale své snažení vzdá. Když ho osloví další chodec, chce ho také zastřelit, ale jeho automatická zbraň se zasekne, muži se podaří uniknout.

Ve třetím díle hledá B. alternativní cíl. Nastoupil do auta a z Humboldtovy ulice odbočil nalevo do Schillerovy ulice. Nadává sám sobě, že selhal, ale ještě jednou se utvrdí v tom, že chce zabíjet. Na konci Schillerovy ulice, která ústí do široké Ludwig-Wucherer-Strasse, objeví kebab bistro. Vystoupí a hodí směrem k bistru jednu ze svých výbušnin. Ta se odrazí od rámu dveří a vybuchne před jednou starou paní na chodníku. Následně začne na bistro střílet. Lidé uvnitř utečou po malých schodech nahoru, hledají ochranu na WC a za dvěma chladničkami na nápoje. Za nimi se schovávají dva muži. B. se několikrát pokouší po nich vystřelit, jeho zbraň se však neustále zasekává. Muži za lednicemi ho několikrát prosí o slitování. Nakonec zbraň přece jen vystřelí, bistro utichne. Tato scéna zřejmě ukazuje druhou vraždu.

Následně popojede ještě kus autem, otočí se, krátce na to opět zastaví před bistrem a střílí po chodcích. Pak ještě jednou do bistra vejde. Poslední záběr videa ukazuje pohled mezi oba chladící boxy. Nehybně tam leží člověk.

O autenticitě záznamů nejsou žádné pochybnosti. Dokazují, že Stephan B. je extrémně pravicový osamocený pachatel, jeden z oněch osamělých vlků, kterých se bezpečnostní složky obávají, protože jejich činy lze předem jen těžko odhadnout. Teprve nedávno před nimi generální státní zástupce Peter Frank v rozhovoru pro Die Zeit varoval.

Ve videu lze spatřit i scénu, zaznamenanou jedním svědkem, kterou odvysílalo několik televizních stanic. Pachatel v ní na ulici Ludwiga Wucherera vystoupí ze svého vozu a čtyřikrát vystřelí z brokovnice. Následně opět nastoupí a vše nasvědčuje tomu, že byl zasažen do krku. Během svého útěku autem krvácí z krku. V posledním záběru říká do kamery, že se nyní chce zbavit mobilu a vyhodí ho z okna automobilu.

Jedná se o útěk do Wiedersdorfu, kde ohrožoval majitele autoservisu a dále pokračoval v útěku taxíkem. Následně byl zatčen policií u Zeitzu.

Manifest je dokladem antisemitismu

Kromě videa zanechal pachatel také něco jako svůj manifest. I zde se drží svých pravděpodobných vzorů Breivika a atentátníka z Christchurche. Redakce Zeit Online má dokument k dispozici. Objevili ho, stejně jako video, vědci z londýnského ICSR.

Manifest obsahuje rozsáhlou fotodokumentaci a popis podomácku vyrobeného arzenálu zbraní. Dále informuje o úmyslech a plánech.

Je prosycen extrémním antisemitismem. Synagogu v Halle vybral za cíl proto, že to bylo nejbližší místo, na kterém mohl nalézt Židy. Z jeho spisu, který je formulován v angličtině – zřejmě aby oslovil globální publikum – vyplývá, že věřil v židovské světové spiknutí.

Dále atentátník uvádí, že měl původně v plánu zaútočit na mešitu nebo centrum Antify, protože jsou hůře střeženy. Šlo mu však především o to, zavraždit Židy. I kdyby zavraždil jen jediného Žida, útok by se vyplatil, píše.

Kromě toho chtěl svým činem dokázat, že podomácku vyrobené zbraně jsou účinné. Detailně popisuje, jak sestrojil brokovnici a dvě plně automatické zbraně a příslušnou munici.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: