Hrozí „nevýslovné lidské utrpení“: tisíce vědců varují před klimatickou krizí

Hrozí

Spojené státy americké oficiálně vypověděly Pařížskou klimatickou dohodu. Zároveň varuje 11.000 vědců před „nevýslovným lidským utrpením“ v důsledku změny klimatu.

Více než 11.000 vědců varovalo před celosvětovým stavem „klimatické nouze“, zatímco americký prezident Donald Trump ve stejnou chvíli vyvolal vlnu protestu svým oznámením o odstoupení od Pařížské klimatické dohody. Čtyři týdny před klimatickým summitem OSN oznámili vědci ze 153 zemí v odborném magazínu BioScience, že bez zásadní změny už nelze zabránit „nevýslovnému lidskému utrpení“. „Z dostupných údajů je zřejmé, že nás čeká stav klimatické nouze.“

V pondělí večer bylo oznámeno, že Spojené státy – jak už Trump naznačil – u Organizace spojených národů oficiálně podaly odstoupení od Pařížských dohod o klimatu. Od Bruselu přes Berlín až po Moskvu zazněla kritika tohoto kroku.

„Zbytek světa je v ochraně klimatu jednotný“, řekla spolková ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová (SPD). Nejnovější studie ovšem ukázala, že ani valná většina zbytku světa nesplňuje požadavky, které klimatičtí vědci považují za nutné.

Téměř tři čtvrtiny 184 slibů o úspoře skleníkových plynů, které byly učiněny v rámci Pařížské dohody, nejsou dostatečně ctižádostivé. V porovnání s cílem, do r. 2030 redukovat emise minimálně o 40 %, se pouze 28 států EU vespolek a sedm dalších zemí nachází na správném kurzu. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý představilo pět autorů, z kterých 4 pracovali pro světovou klimatickou radu IPCC.

V Pařížské dohodě se téměř všechny země světa zavázaly, že udrží oteplování planety Země výrazně pod 2°, pokud možno na 1,5°C, aby tak zabránily katastrofálním následkům, jako jsou vlny horka a sucha, extrémní deště a nárůst hladin moří. Pokud by vše pokračovalo jako doposud, obnášel by nárůst teplot ke konci tohoto století zřejmě 3°C.

Současné plány nestačí

Uplynulý měsíc byl podle údajů klimatické služby EU Copernicus globálně nejteplejším říjnem od počátku záznamů v r. 1981. Říjen tak byl pátým měsícem v řadě, který překonal dosavadní rekordní teploty, nebo se dostal k jejich těsné blízkosti.

Již dlouho je jasné, že jsou klimatická opatření jako celek nedostačující. Každých pět let proto mají být podle Pařížských dohod zpřísněna. V r. 2020 nastal opět čas, kdy mají být předloženy nové plány.

Ve středu pozornosti autorů zprávy o národních závazcích stojí čtyři země, které dohromady vyprodukují více než polovinu celosvětově vypouštěných skleníkových plynů: Čína, Indie, USA a Rusko. Čína a Indie zatím jen slíbily, že jejich emise budou narůstat pomaleji než jejich hospodářství. Rusko dosud žádný plán nepředložilo a USA od dohod odstupují úplně. Výpověď ovšem vstupuje v platnost až po roce.

Americký prezident Donald Trump tento krok oznámil už v r. 2017. Pařížská dohoda začala platit přesně před třemi lety – tak dlouho musela platit, než mohla jakákoliv země odstoupit. Jeho země bude i nadále spolupracovat se svými partnery, aby „posílala odolnost proti důsledkům změn klimatu“, vysvětlil ministr zahraničí Mike Pompeo.

Pelosiová: zrada na budoucnosti všech dětí

Trump dohodu kritizoval, že je nákladná a nespravedlivá vůči USA. Ve Spojených státech právě začíná předvolební boj. Přední demokraté tento krok ostře kritizovali. Trump se tak dopouští zrady na budoucnosti všech dětí, prohlásila mluvčí Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová.

Německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová zdůraznila, že i v USA existuje na úrovni států Unie „nezlomná dynamika pro ochranu klimatu“. Ve spolku „We are still in“ – tedy „Ještě jsme v tom“ – se dalo dohromady 10 států federace, 287 měst a regionů, jako i firmy ap. Sdružení uvedlo, že se zúčastní i klimatické konference OSN, která se bude konat od 2. do 15. prosince v Madridu, kde povede rozhovory s různými vládami.

V současné době cestuje po USA i 16letá klimatická aktivistka Greta Thunbergová. Setkala se tam mimo jiné na cyklistické vyjížďce s bývalým guvernérem Kalifornie Arnoldem Schwarzeneggerem. 72letý herec napsal v úterý na Instagram, kde zveřejnil i několik fotografií: „Bylo fantastické se projet na kole s mou kamarádkou a jednou z mých hrdinek kolem Santa Monicy.“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: