Ray Dalio: „Vyvraždíme se navzájem“

Ray Dalio:

Ray Dalio je miliardář a kritik kapitalismu. Varuje před revolucí v důsledku hluboké propasti mezi chudými a bohatými.

„Svět se zbláznil a kapitalistický systém je rozbitý“, cituje deník Financial Times amerického hvězdného investora Raye Dalia z vystoupení na Greenwichském ekonomickém fóru. 70letý manager hedgeových fondů si dělá starosti kvůli rostoucí propasti v příjmech a majetku v USA, které by mohly způsobit vážné společenské zvraty. Dalio má na mysli pravicové i levicové populisty. A varuje před revolucí. „Pak se budeme snažit vzájemně vyvraždit.“

Dalio je jedním z nejúspěšnějších podnikatelů s hedgeovými fondy na světě. Syn italských přistěhovalců s titulem MBA z Harvard Business School založil v r. 1975 ve svém newyorském dvoupokojovém bytě firmu Bridgewater. Dnes spravuje Bridgewater Associates jmění ve výši 160 miliard dolarů a je tak jedním z největších hedgeových fondů vůbec. „Nůžky mezi bohatými a chudými jsou stále větší“, říká Dalio, který vlastní majetek ve výši 19 miliard. Podle statistik vlastní horní procento Američanů víc než 40 % majetku země. Horních 20 % vlastní 90 % a zbývajících 80 % se dělí o zbytek.

Pro většinu lidí je už kapitalismus nefunkční

Protože by ho chtěl zachránit, je Dalio již několik let kritikem kapitalismu, který mu umožnil zbohatnout. „Hrozí konflikt mezi bohatými a kapitalisty na jedné a chudými a socialisty na druhé straně“, uvedl v únorovém rozhovoru pro německý list Handelsblatt. Kapitalismus se nachází v ohrožení, protože už pro většinu lidí nefunguje. „Kapitalismus musí být reformován. Pokud se to nepovede, riskujeme, že bude nahrazen socialismem.“

Dalio je zastáncem vyššího zdanění multimiliardářů. „Nebylo by vůbec zapotřebí nahoře mnoho sebrat, aby to dole představovalo významný rozdíl.“ A pokračuje: „Musíme se postarat o rovnost šancí, především ve vzdělání.“ Dalio je součástí iniciativy The Giving Pledge Warrena Buffetta a Billa Gatese. Jejím cílem je darovat většinu jmění na dobročinné účely.

Vyšší daně pro superbohaté

Požadavek prominentních superbohatých po vyšších daních se stal módním trendem.  „Zdaňte nás více“, apeluje 20 amerických miliardářů ve veřejném prohlášení, zveřejněném v červnu, prostřednictvím kterého se obracejí na kandidáty prezidentských voleb v r. 2020. „Amerika má morální, etickou a ekonomickou zodpovědnost zvýšit míru zdanění našeho majetku“, prohlašuje skupina miliardářů, mezi nimiž nechybí George Soros, spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes, dědicové Walta Disneye a majitelé hotelového řetězce Hyatt.

Stejné cíle sleduje v USA i organizace Patriotic Millionaires. Daňová sazba pro nejzámožnější občany by měla vzrůst na 90 %, požaduje americký podnikatel a „patriotický miliardář“ George Zimmer ve svém článku pro Guardian. Politická realita se ovšem ubírá opačným směrem. Prezident Donald Trump svými daňovými zákony z r. 2017 příjmové rozdíly ještě zvětšil.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: