Čím se Trump liší od ostatních prezidentů?

Čím se Trump liší od ostatních prezidentů?

Charakterové deficity Donalda Trumpa přivedly jeho úřad na kraj propasti. Jeden křesťanský magazín je nyní nemilosrdně pojmenoval pravým jménem.

Ať už úřadování Donalda Trumpa skončí jakkoliv: nyní zahájený impeachment bude s tímto prezidentem spojen jako s žádným jiným. Až Trumpův historický odkaz budou analyzovat historikové, řízení o zbavení úřadu se bude nacházet na předním místě. Trumpovy reakce na vznesení obžaloby Sněmovnou reprezentantů ale ukazují, proč byl impeachment nevyhnutelný: prezident se bránil zuřivě a bombasticky, nenávistně a pomstychtivě.

Že Trump během svého vystoupení před jásajícími přívrženci večer v den hlasování o impeachmentu napadl zemřelého demokratického poslance a naznačil, že se mrtvý nachází v pekle, šokovalo dokonce i na ledacos zvyklé pozorovatele. „Jeho krutost nezná hranic“, konstatovala poté dcera Ronalda Reagana Patti Davisová ve svém komentáři pro Washington Post.

Nerv doby

Tváří tvář takovým událostem vyvstává otázka: co vše mohlo být jinak? Svým senzačním vítězstvím v r. 2016 Donald Trump přece jen vystihl nerv doby. Vycítil strach širokých vrstev obyvatelstva z následků globalizace a ze vzrůstajícího počtu cizinců. A ukázal prstem na elity, které se dívaly spatra na mnoho Američanů a neměly pochopení pro jejich starosti a problémy. Toto pohrdání symbolizovala Hillary Clintonová, když Trumpovy příznivce nazvala „žalostnými lidmi“.

Někdo jiný než Trump by se po volebním vítězství snažil dostat na svou stranu nové voliče. Oslovil by menšiny. Staral by se o potřeby Američanek, místo aby opakovaně a neustále sexisticky urážel ženy. Se solidní konjunkturou a rostoucím trhem práce by takový prezident byl jasným favoritem nastávajících voleb v listopadu 2020.

Namísto toho není Trumpův volební úspěch v žádném případě zaručen. Možná zvítězí, možná ne. Důvodem této nejistoty je prezidentův charakter: jeho lži, nedostatek loajality, slušného vychování a empatie se táhnou jeho celým životopisem.

V den vznesení obžaloby vydal webový portál časopisu Christianity Today, vlivný orgán evangelických křesťanů, o Trumpovi zničující úvodník. Konzervativní evangelíci jsou nejvěrnější příznivci tohoto prezidenta, šéfredaktor Christianity Today ale na rovinu popsal, co Donalda Trumpa odlišuje od všech ostatních prezidentů.

Loajalita k tvůrci

Trumpovo odstranění z úřadu „není otázkou stranické loajality, ale důkazem loajality ke Stvořiteli deseti přikázání“, píše šéfredaktor Mark Galli. A dodává: „Věříme, že slyšení o impeachmentu, na rozdíl od vyšetřování ruského vlivu Robertem Muellerem, naprosto jasně ukázalo, že prezident Donald Trump zneužil svou autoritu k dosažení osobních cílů a porušil svou ústavní přísahu.“

Řízení vedoucí žalobě o zbavení úřadu „všem vyjevilo Trumpovy charakterové nedostatky“, píše Gall dále. „Žádné pozitivní vlastnosti tohoto prezidenta nemohou vyvážit morální a politické nebezpečí, které nám hrozí od vůdce s takto očividně nemorální povahou.“ Je jasné, že Trump po zveřejnění tohoto článku opět vybuchl. V neděli ale Mark Gall v televizním rozhovoru dodal: kvůli svému charakteru je Donald Trump „nezpůsobilý zastávat svůj úřad“.

V tom také vězí tragika jeho úřadování: co mohlo být – a co se děje ve skutečnosti. Po Trumpově osvobození Senátem se musíme obávat, že svým špatným zvykům propadne naplno. Z roku 2020 se proto může vyklubat nejšpinavější rok v novodobých dějinách americké politiky.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: