Nová rakouská vláda chce do r. 2040 dosáhnout klimatické neutrality

Nová rakouská vláda chce do r. 2040 dosáhnout klimatické neutrality

Snižování daní, zákaz nošení šátku u dívek mladších 14 let a ambiciózní cíle při ochraně klimatu: ÖVP a Zelení představili v Rakousku koaliční smlouvu.

Konzervativní lidová strana ÖVP a Zelení ve Vídni představili hlavní body své koaliční smlouvy. Obě strany, které spolu koaliční vládu povedou poprvé, chtějí, aby Rakousko bylo do r. 2040 klimaticky neutrální – tedy o 10 let dříve než Německo a Evropská unie. Kromě toho má do r. 2030 pocházet elektřina ze 100 % z obnovitelných zdrojů. Vyplývá to z 300stránkové smlouvy, kterou ve čtvrtek odpoledne představili předsedové obou stran.

Znovuzvolený spolkový kancléř Sebastian Kurz kromě toho za další důležitý bod označil snížení daní z příjmu. Pro osoby s nízkým příjmem má daň klesnout z 25 % na 20 %, podobně se mají daně snížit i ostatním příjmovým skupinám. Aliance ÖVP a Zelených se přitom výslovně hlásí k černé nule státního rozpočtu.

Politicky ožehavá otázka zpoplatnění emisí CO2 bude vyřešena později. „V tuto chvíli nepotřebujeme být chytřejší než nositelé Nobelovy ceny“, uvedl předseda Zelených a budoucí místopředseda vlády Werner Kogler. Konkrétně se už Zelení a ÖVP dohodli na konci veškerého vytápění uhlím a olejem do r. 2035. Dále mají miliardové investice zatraktivnit místní a regionální veřejnou dopravu.

V otázce migrace, která byla oříškem koaličních jednání, se ÖVP a Zelení dohodli na „nové migrační strategii“. Jejím cílem je odlišení azylu a pracovní migrace. Pracovním migrantům má být usnadněn přístup k trhu práce. V případě azylu bude zavedena důsledná repatriace příslušníků třetích zemí se zamítnutým ochranným statusem. Rozdělování uprchlíků mezi země EU označil Kurz za „ztroskotané“. Proto nelze v této věci z rakouské strany očekávat žádnou iniciativu. Namísto toho mají být podporovány země na vnějších hranicích EU.

Habeck: Taková koalice není na Německo 1:1 přenositelná

Kromě toho má být v budoucnu možné uvalit preventivní vazbu za účelem ochrany veřejnosti. Tuto vazbu chtěla zavést už vláda ÖVP a FPÖ. Důvodem tohoto opatření byl smrtelný útok na vedoucího úředníka, který byl před rokem spáchán mužem se zákazem pobytu v schengenském prostoru. Kromě toho prosadila ÖVP zákaz nošení šátků na školách pro dívky mladší 14 let.

Koaliční balíček musí v sobotu posvětit spolkový kongres Zelených, jeho schválení je však považováno za jisté. Již příští týden by pak mohl první kabinet ÖVP a Zelených složit do rukou spolkového prezidenta Alexandera Van der Bellena přísahu.

Koaliční vláda je experimentem. „Byli jsme zvoleni z přesně opačných důvodů“, přiznal předseda Zelených Kogler. Ve volbách koncem září zaznamenali Zelení i ÖVP velký nárůst hlasů. ÖVP se to podařilo především díky bývalým voličkám a voličům pravicově populistické FPÖ, která se po skandálech s Ibiza-videem a stranickými výlohami stala největším poraženým voleb. Oproti tomu se Zelení, kteří předtím dokonce vypadli z parlamentu, vyprofilovali levicově liberálními tématy, například migrací a ochranou klimatu.

Vše o rakouské vládní krizi najdete ve zvláštní rubrice.

Jak Kurz tak i Kogler zdůraznili důležitost role vzoru nové koalice. Německý předseda Zelených Robert Habeck sice novou koalici konzervativců a Zelených v Rakousku uvítal, nevidí v ní ale vzor pro černo-zelenou koalici v Německu. „Taková koalice není na Německo 1:1 přenositelná, to by bylo špatné“, řekl Habeck. Němečtí Zelení jsou „v zásadních politických tématech od CDU a CSU hodně vzdáleni“.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: