Americko-íránské vztahy: papiňák bez ventilu

Americko-íránské vztahy: papiňák bez ventilu

Maximální tlak namísto diplomacie: Trumpova administrativa jedná v Íránu bez rozpoznatelné strategie, říká expert Marco Overhaus z Nadace věda a politika v rozhovoru pro stanici Tagesschau24. Evropa může eskalaci čelit jen stěží.

Tagesschau24: Statisíce Íránců požadujících mstu, všechny americké jednotky jsou považovány za teroristy – a na druhé straně Trump, hrozící odvedou za možnou odvetu. Čím tato eskalační spirála začala?

Marco Overhaus: Nikdy nelze zcela jasně určit, kde vše vypuklo a kdo začal. Usmrcení íránského generála Kásima Sulejmáního je z pohledu americké strany jistě důsledným pokračováním politiky maximálního tlaku a maximální konfrontace s Íránem.

To celé začalo už odstoupením USA od jaderných dohod s Íránem v r. 2018. To, co vidíme nyní, je narůstající militarizace tohoto konfliktu. Dlouhou dobu šlo především o hospodářské sankce. Mezitím nabývá celá záležitost i vojenských rozměrů, což pro region určitě není dobré.

Tagesschau24: Co soudíte o principu maximálního tlaku? Byl v minulosti ve srovnatelných situacích úspěšný?

Overhaus: V zásadě nelze proti tlaku nic namítat. Měli bychom si připomenut, že i předchozí vláda ve Washingtonu, Obamova administrativa, vyvíjela na Írán masivní hospodářský a částečně i vojenský nátlak.

Hlavním rozdílem k Trumpově vládě ale je, že Obama zvolil i diplomatickou cestu, aby tento tlak přeměnil v politické výsledky. A to vyústilo v íránskou jadernou dohodu z r. 2015. Takovou diplomatickou cestu nyní nelze rozpoznat. Za Trumpa je to celé papiňákem bez ventilu.

Tagesschau24: Americký viceprezident Mike Pence obvinil zabitého generála ze smrti mnoha Američanů. Na druhé straně byl mocnou kontaktní osobou při vyjednávání. Stal se region po jeho smrti bezpečnější nebo nebezpečnější?

Overhaus: Nyní je situace daleko výbušnější, jednoduše proto, že je vysoce pravděpodobné, že Írán zareaguje – dokonce reagovat musí, i z vnitropolitických důvodů (v noci na středu také Írán ostřeloval dvě americké základny v Iráku, rozhovor vznikl v úterý, pozn. red.). Už jsme také měli možnost vidět obrázky z demonstrací v Íránu. Je vyvíjen tlak, aby se něco udělalo, aby byly nějakým způsobem napadeny zájmy Spojených států a jejich spojenců v regionu. A proto budeme bohužel několik týdnů nebo možná i několik měsíců zažívat narůst eskalace.

Tagesschau24: Je podle vašeho názoru EU v pozici, aby mohla vést úspěšnou zprostředkovatelskou roli?

Overhaus: V současné době vůbec neexistují rámcové podmínky pro to, aby EU nebo jednotlivé členské země zahájily diplomatické iniciativy. Evropané jsou vysoce závislí na USA, na americké politice. Dokud budou USA sledovat politiku maximální konfrontace a maximálního tlaku vůči Íránu, mají Evropané malý prostor pro jednání na hospodářské rovině. Nemohou Íránu nic nabídnout, dokud platí americké sankce.

I z hlediska bezpečnostní politiky nejsou Evropané v regionu významně přítomní, i když se Bundeswehr podílí na výcviku v Iráku. To ale není takzvaně ještě tak těžká váha, aby se Německo nebo Evropa za současné eskalující situace mohla položit na misku vah.

Tagesschau24: Za jakých předpokladů by USA, ale i Izrael, mohly být vůči Íránu vstřícnější?

Overhaus: Ústředním deficitem americké politiky ve vztahu k Íránu je fakt, že z velké části není jasné, co vůbec požaduje. Před nějakým časem formuloval americký ministr zahraničních věcí obsáhlé požadavky, které jsou ale tak dalekosáhlé, že jsou v zásadě nesplnitelné. Otázkou je, jaké jsou realistické požadavky ve smyslu postupného sbližování, aby se situace opět trochu uklidnila. Ty v současné době chybí. Není jasné, co USA vlastně požadují, aby z jejich pohledu došlo k deeskalaci.

Tagesschau24: Jak odhadujete vývoj následujících týdnů? Bude možné napětí opět snížit?

Overhaus: Myslím si, že příští týdny a možná i měsíce nebudou stát ve znamení deeskalace. Je zatím málo známek, nebo vlastně žádné, toho, že se USA, nebo Trumpova administrativa, svého dosavadního kursu vůči Íránu vzdají. Takže zatím bohužel vše nasvědčuje konfrontaci.

Rozhovor pro Tagesschau24 vedl Michael Paweletz, jeho písemná forma byla redakcí Tagesschau zkrácena a redigována, celý rozhovor najdete na stránkách Tagesschau24 (odkaz na článek s celým videorozhovorem naleznete jako vždy pod příspěvkem).Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: