Paskvil roku „klimatická hysterie“ a samolibí muži

Paskvil roku

V Německu bylo paskvilem roku vyhlášeno slovo „Klimahysterie“, tedy „klimatická hysterie“. Reflektuje zoufalství pravice z převážně ženského klimatického hnutí.

Pravice je zoufalá, protože neexistuje žádné pravicové mládežnické hnutí, které by mobilizovalo víc než jen hrstku lidí. Už nějakou dobu se něčím takovým snaží být hnutí identitářů, uvízlo ale jak obsahově, tak počtem svých členů (a ve výjimečných případech i členek) na úrovni pomatené sekty.

Rok 2019 musel být pro pravici peklem: celé Německo mluví o Fridays for Future, všude vidíme obrázky mladých žen, které se účastní diskuzních pořadů, nebo se přou s ministry a široko daleko nejsou žádné masy mladých lidí, nadšeně mávajících vlajkou AfD a snících o převratu. Zkrátka tvrdá merkelovská mediální diktatura.

Symptomem těchto let se proto stala „klimatická hysterie“ – v němčině „Klimahysterie“ – slovo, které nyní bylo vyhlášeno za paskvil roku 2019. Používají ho i neoliberálové z FDP, konzervativci z CDU a různí novináři, pojem totiž sjednocuje pravicové populisty v tupém pocitu ztráty argumentačního prostor. „Hysterie“ jako bojový pokřik proti převážně ženskému klimatickému hnutí byl první po ruce.

„Hysterie“ už tradičně devalvuje ženské jednání jako iracionální, nepromyšlené a přehnaně emocionální. Tomu okamžitě všichni rozumí. Už není třeba dále vysvětlovat, proč považujeme za hysterické, když mládež demonstruje proti tomu, aby své stáří kvůli současnému stavu politiky strávila ve světě plném chaosu. Protože se hustě obydlené oblasti naší planety staly neobyvatelnými.

Raději paniku

Kdo používá výraz „klimatická hysterie“, maskuje pouze vlastní iracionalitu a neschopnost nalézt racionální argumenty proti účinné klimatické politice. Zůstává varování před imaginárními žlutými vestami nebo ztrátou pracovních míst, „ztráta zaměstnání“ se stala hysterií samolibého muže. Anebo rovnou považují celou klimatickou vědu za nesmysl, protože CO2 tu přece bylo pořád. Tím zároveň zesměšňují celou západní kulturu empirických věd, toho západu, který údajně chtěli bránit.

Měli bychom tedy raději říkat „klimatická panika“? Ano, proč ne? Pojmu se zmocnila Greta Thunbergová, která požaduje, abychom panice konečně propadli. Jestli je panika dobrým rádcem, o tom by se jistě dalo diskutovat. Ale napřed prosím uznejme, že panika, po které Thunbergová volá, stojí na absolutně racionálních základech.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: