Leutheusser-Schnarrenbergerová: “Höcke je fašista”

Leutheusser-Schnarrenbergerová: “Höcke je fašista”

Bývalá německá ministryně spravedlnosti Leutheusser-Schnarrenbergerová se v rozhovoru pro deník Süddeutche Zeitung vyjářila k volební frašce v Duryňsku, k situaci předsedy FDP Lindnera a k vymezování se vůči AfD. Rozhovor vedl Oliver Das Gupta.

Sabine Leutheusser-Schnarrenbergerová byla ministryní spravedlnosti ve vládách Helmuta Kohla a Angely Merkelové. Členka FDP a dlouholetá poslankyně Spolkového sněmu zastávala rovněž funkci bavorské předsedkyně strany a místopředsedkyně svobodných demokratů na spolkové úrovni. V současné době je místopředsedkyní Nadace Friedricha Naumanna pro svobodu (Friedrich-Naumann-Stiftung für die Freiheit) a je pověřenkyní pro boj s antisemitismem spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko.

Süddeutche Zeitung: Paní Leutheusser-Schnarrenbergerová, nakolik se odrazily události posledních dní na image FDP?

Sabine Leutheusser-Schnarrenbergerová: FDP utrpěla velkou škodu. V zásadě jde o toto: mezi liberály a nepřáteli demokracie jako je AfD, existují nepřekročitelné hranice, to patří k základům naší politiky. Pokud dojde ke zvolení do úřadu pomocí hlasů AfD, je tato čára jednoznačně překročena. Fašista Höcke gratuluje ke zvolení na post předsedy vlády liberálovi, kterého sám zvolil – co se událo v Erfurtu, je obraz zkázy. Nic si nenamlouvejme: naše důvěryhodnost po událostech v Duryňsku velmi utrpěla.

SZ: Kromě jiného jste místopředsedkyní Nadace Friedricha Naumanna pro svobodu, která má blízko k FDP. Jaké reakce jste tam ke kauze Kemmerich zaznamenala?

Leutheusser-Schnarrenbergerová: Především znejistění. Ozvalo se nám nemálo lidí, kteří chtěli vědět, jaká je pozice svobodných demokratů. V takových případech je vždy důležité jasné vymezení proti extrémní pravici (pozn. překl.: podle průzkumu agentury Emnid provedeného v r. 2007 mezi voliči Zelených je FDP vnímána jako více pravicová, nebo přesněji „méně levicová“ než CDU – s nutným dodatkem, že pravo-levé vymezování se dnes v Německu už příliš nepoužívá a když už, tak spíš v negativní konotaci). To někteří aktivní politikové FDP dělali od začátku, stejně jako i Naumannova nadace. V takových otázkách nesmí dojít k zaváhání.

SZ: Po Kammerichově volbě ovšem ze stranického vedení zazněly rozdílné signály, včetně radosti. Interně zazněla i kritika předsedy strany Lindnera.  Jak vnímáte jeho politický management?

Leutheusser-Schnarrenbergerová: Lindnerovo první vyjádření bezprostředně po volbě působilo poněkud váhavě. Poselství vyznělo zhruba tak, že je třeba se podívat, co z toho vznikne. Ale zřejmě poznal, že to je mostem, který nelze překročit, jinak by zřejmě zároveň nezmínil předčasné volby.

SZ: V FDP to vře veřejně i neveřejně. Nepodvolil se Lindner nakonec jen tomuto tlaku?

Leutheusser-Schnarrenbergerová: V každém případě mu rychle došlo, co se ve straně děje. A pak zareagoval správně: Lindner jel do Erfurtu a postaral se o zpřehlednění situace. To je dobře. Můžu se krátce zmínit o předčasných volbách?

SZ: Jen do toho.

Leutheusser-Schnarrenbergerová: Není zdaleka jasné, zda k nim dojde. CDU je nechce a zdá se, že i Zelení se raději ještě pokusí zvolit do zemského sněmu Bodo Ramelowa. To přece není základem pro několikaleté vládnutí.

SZ: Při předčasných volbách riskuje slabá duryňská FDP, že nedosáhne 5% hranice a vypadne ze zemského sněmu. To není zrovna lákavá představa, nebo?

Leutheusser-Schnarrenbergerová: To je v současné situaci nepodstatné. Volby jsou v této zapeklité situaci z demokratického hlediska nejčistším řešením. Občané mají mít možnost se znovu rozhodnout. A pokud Ramelow se svou Levicí dopadne lépe, pak to tak zkrátka je.

SZ: Vraťme se ještě k Christianu Lindnerovi. Šéf FDP nastolil otázku důvěry v jeho předsednictví – je to moudrý tah?

Leutheusser-Schnarrenbergerová: Ano, strategicky to je jistě namístě. Christian Lindner se jasně vymezil a otázkou důvěry chce nyní stranu stmelit. Myslím především na ty, kteří zbloudili a Kemmerichův manévr doprovodili oslavnými tirádami (pozn. překl.: v pátek byl Christian Lindner ve své funkci potvrzen).

SZ: Interní stranické klima je jedna věc, vnější dojem pak věc druhá. Co nyní může FDP dělat, aby získala ztracenou důvěru?

Leutheusser-Schnarrenbergerová: Rozhodně nestačí zdůrazňovat, že jsme nejjasnější alternativou k AfD. Vymezením musíme žít a musíme ho projevovat – v každém parlamentu, při každé příležitosti. Björn Höcke je fašista – to se smí říkat a také by se to mělo říkat. Liberálové nemají s jeho stranou nic společného. Obzvláště zřetelné to je v oblasti antisemitismu, rasismu a v humanitních otázkách. AfD se ptá, co nám od roku 1949 přinesly mír, svoboda a blahobyt. My zosobňujeme ústavní hodnoty – AfD představuje něco jiného. Takhle jasně je třeba to sdělit.


Sabine Leutheusser-SchnarrenbergerováSabine Leutheusser-Schnarrenbergerová je německou političkou a od r. 1978 členkou FDP, která byla v letech 1992 až 1996 a v letech 2009 až 2013 spolkovou ministryní spravedlnosti. V r. 2018 byla jmenována první pověřenkyní pro boj s antisemitismem spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Kromě toho je od ledna 2019 členkou bavorského ústavního dvora. Podle průzkumu z 5. května 2011 byla Leutheusser-Schnarrenbergerová nejoblíbenější političkou FDP.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: