Parag Khanna: „Pět tezí pro svět po koroně“

Parag Khanna:

Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung se zeptal dvou ekonomů a jednoho politologa na jejich odhad dlouhodobých dopadů koronakrize. Vybral jsem prognózu renomovaného politického stratéga Paraga Khanny.

Od teroristických útoků 11. září 2001 přes finanční krizi po současnou pandemii jsme zhruba každých 10 let zažili velký globální šok. A pokaždé zaznělo: vše se změní. Přitom je pravděpodobnější, že trendy, které tu byly už před globálním lockdownem, budou pokračovat, nebo dokonce posílí. Je jednoduché, po tak ničivém fenoménu, jakým je koronakrize, předpovídat hororové scénáře. Realita ale zřejmě bude rozmanitější.

Vliv Číny bude klesat

Čína bude mít méně vlivu. Mezi Čínou a Spojenými státy vypukla propagandistická válka o vznik a zvládání pandemie. I když se Peking snaží pomáhat jiným zemím, svět ví, kde epidemie začala. V Asii a zbytku světa klesala důvěra v Čínu už před koronakrizí.

Vojenská agrese v Jihočínském moři stejně jako dominance u velkých infrastrukturních projektů v rámci iniciativy Nové hedvábné stezky vyvolaly rozhořčení od Keni po Pákistán a od Srí Lanky po Myanmar. Tyto země již zredukovaly projekty čínských přehrad, elektráren a silnic. Podobně jako se ve 14. století dostal mor z Číny přes Hedvábnou stezku do Evropy a přispěl k rozpadu obrovské Mongolské říše, sníží koronavir vliv Číny v Eurasii. Trend přesouvání výrobních řetězců z Číny se urychlí.

Nová tvář globalizace

Regionalizace je novou globalizací: COVID-19 je dalším důkazem, jak zranitelná je „just in time“ produkce a jak závislých je mnoho zemí na importu důležitého zboží, jako jsou léky a pomůcky pro zdravotnictví. K návratu některých částí výrobních řetězců ale dochází už od poloviny druhé dekády 21. století.

Parag Khanna je výraznou tváří emancipujícího a stále se měnícího světa. Nepřehlédněte ani jeho prognózu „Naše asijská budoucnost“.

Americká obchodní válka s Čínou vedla například k tomu, že jsou Mexiko a Kanada pro USA důležitějšími obchodními partnery než Čína. Tuto regionalizaci obchodu můžeme pozorovat i v Evropě a Asii. Globalizace ale není zdaleka mrtvá. Nadále se čile obchoduje. Kromě toho táhnou nadnárodní koncerny tam, kde jsou jejich trhy. Americké firmy tak právě nyní investují v Asii, protože Washington nepodepsal transpacifickou obchodní dohodu TPP.

Automatizace vede k úsporám

Stále důležitější je automatizace: využívání robotů je již přes 10 let důležitým faktorem globálního hospodářství. Když ekonomika oslabuje a snižují se zisky, budou se podniky snažit snižovat mzdové náklady pomocí automatizace. Role sociálního státu by tak mohla dále posílit.

Fiskální politika

Fiskální politika se stane trvalou ekonomickou berličkou. Reálné hospodářství nakonec získá finanční podporu, kterou se mu nepodařilo dostat po finanční krizi. Přesvědčení, že široké vrstvy obyvatelstva potřebují podporu ve formě minimálních mezd nebo nepodmíněného příjmu, rostlo už po finanční krizi. Pandemie prohloubila už existující problémy a posílila přání po radikální politice. Nová pracovní místa v sociální oblasti, ve výuce a v mnoha jiných sektorech budou ve velké míře závislé na státní podpoře.

Vzrůstající vystěhovalectví

Vzroste i vystěhovalectví: vzhledem k uzavřeným hranicím to sice v současné době zní ironicky, ale až se závory opět zvednou, pokusí se více lidí vystěhovat ze špatně vedených regionů do míst, která jsou lépe připravena na krize. V současné době to jsou především evropské země, kdo nabízí rozsáhlou zdravotní péči. Osoby se speciální kvalifikací nebo s průkazem imunity by mohly mít šanci se vystěhovat do bohatších zemí. I proto, že budou hledat přistěhovalce, kteří přispějí k oživení konzumu a sníží nedostatek pracovních sil. Na vnitrostátní úrovni by také mohla získat popularitu levnější města mimo hlavní centra.

Vše v souvislosti s koronakrizí najdete ve zvláštní rubrice.


Parag KhannaParag Khanna, narozen v r. 1977 v indickém Kanpuru, je indicko-americkým odborníkem na mezinárodní vztahy. Dětství strávil ve Spojených arabských emirátech, než se jeho rodina přestěhovala do New Yorku. V r. 2005 získal bakalářský titul mezinárodních vztahů a bezpečnostních studií v Georgtownu a v r. 2010 doktorát v mezinárodních vztazích na London School of Economics (zdroj: Wiki). Je autorem šesti bestsellerů, jehož nejnovější pod titulem „Naše asijská budoucnost“ („Unsere asiatische Zukunft„, nakl. Rowohlt, v originále „The Future Is Asian„) nyní právě vyšel v němčině.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: