Rasismus: neutralita nikomu nepomůže

Rasismus: neutralita nikomu nepomůže

Opakem rasismu není nebýt rasistou. Ale antirasistou. Co to přesně znamená, vysvětluje historik a autor bestsellerů Ibram X. Kendi.

Nebýt rasistou zní jednoduše. Mělo by stačit považovat pár věcí za zcela samozřejmé: že cítíme rozhořčení nad smrtí George Floyda a chápeme hněv demonstrantů. Že nedokážeme pochopit, proč má v USA tak nadproporčně na následky koronakrize trpět černé obyvatelstvo a v životě by nás nenapadlo, že za nadprůměrné onemocnění koronavirem může jeho barva kůže. Že jsme škrtli slovo začínající na „N“ ze svého slovníku, stejně jako myšlenku, že někdo umí obzvlášť dobře tančit, protože jeho takzvané kořeny leží v Africe. Že černým ženám nesaháme bez svolení do vlasů, nebo že ze strachu nepřecházíme na druhou stranu ulice, když v noci potkáme černého muže. Že možná dokonce věříme, že známe většinu toho, „co běloši nechtějí slyšet o rasismu, ale měli by vědět„, řečeno názvem knihy Alice Hastersové.

Ne, říká afroamerický dějepisec a autor bestsellerů Ibram X. Kendi, který je jedním z nejsilnějších a nejrozhněvanějších hlasů aktuální debaty o rasismu: možná jsme přesto rasisté. Rasismus je jed, vůči kterému nejsou imunní ani černí, když, jako to udělal sám Barack Obama, apelují na černošskou zodpovědnost a posilují iluzi, že lze strukturální nerovnosti čelit tvrdou prací. I sám Kendi jako mladý věřil tomu, že za nedostatek vzdělání si ostatní černí mladiství mohou sami. Opak rasismu, jak uvádí ve své knize „How to be an Antiracist„, není nebýt rasistou. Ale být antirasistou. Kdo si myslí, že se k otázce rasismu může přistupovat neutrálně, ten na současných poměrech, které se opírají o staletí trvající rasistickou politiku, nic nezmění.

Co může udělat každý jednotlivec proti rasismu?

Kdo se tedy chce stát dobrým antirasistou, může začít tím, že se nebude považovat za nerasistu. Kromě toho zůstávají návrhy v Kendiho knize překvapivě zřejmé: radí vytříbit si pohled na rasové nerovnosti a otevřít se jiným menšinám, podporovat protirasistické akce nebo se ve svém okolí, v práci nebo komunitě, zasadit za změny. Autor však věnuje málo pozornosti složitým otázkám, zajímajícím lidi, kteří se tak rádi považují za nerasisty. Je rasistické nemluvit o barvě jejich kůže? Nebo je diskriminační se jich na to ustavičně ptát? Máme vůbec jako bílí mluvit o „černoších“, o POC, BPOC nebo BIPOC? Nebo smíme trvat na tom, že „černí“ neexistují? Máme z pozice bílých Evropanů mluvit s evropskými BPOC o situaci Afroameričanů ve Spojených státech, protože mají lepší povědomí o jejich diskriminaci? Nebo bychom je tak začlenili do velké „black community“, jako by neexistovala žádná diferenciace?

Ve čtvrtek večer zodpovídal Kendi dotazy ve webináři, pořádaným americkým listem The Atlantic“, do kterého pravidelně přispívá. Diváci mu mohli položit otázky, čehož jsem také využil a položil mu několik svých. Kendi i tam vysvětlil, co může každý jednotlivec udělat proti rasismu, například tím, že věnuje svůj čas, peníze nebo odborné znalosti nebo studiem odborné literatury, která ukazuje, že nespravedlnost je daleko větší, než si to dokonce částečně informovaní současníci dovedou představit. Že v boji proti rasismu musíme nejen reformovat policii a zdravotní systém, ale že bychom konečně měli začít s tím, zaručit i „černým“ čtvrtím přístup k čisté pitné vodě. K otázkám, které se honí hlavou privilegovaného německého novináře, toho moc neřekl, za to ale k voličům, kteří politiku už dávno vzdali, o stále přežívajícím rasistickém myšlení, které se zdálo být dávno zapomenuto, o jeho strachu z občanské války. Tím mi do jisté míry nabídl nepřímou odpověď: možná bychom měli nejprve začít bojem proti zcela zjevnému rasismu, než se začneme zabývat mikroagresemi.


Ibram X. KendiIbram X. Kendi vystudoval žurnalistiku a afroamerická studia na Florida Agricultural and Mechanical University, v r. 2010 promoval na Temple University. Od r. 2017 je profesorem dějin a mezinárodní politiky na College of Arts and Sciences (CAS) a School of International Service (SIS) na American University ve Washingtonu D. C. Kromě toho zakládajícím ředitelem Anti-Racist Research and Policy Center na American University. Kendi vydává články mj. v The Journal of African American History, Journal of Social History, Journal of Black Studies a v Journal of African American Studies. Zatím mu vyšly tři knihy, za publikaci Stamped from the Beginning: The Definitive History of Racist Ideas in America obdržel v r. 2016 National Book Award za odbornou literaturu.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: