Trumpovy hřebíky do rakve

Trumpovy hřebíky do rakve

Koronavir, zchudnutí, revolta: prezident ztrácí své voliče. Pomoci mu nemůže ani hospodářské oživení. Komentář Josefa Joffeho pro týdeník Die Zeit.

Když ve Spieglu čteme o „smrtelném chraptění umírající Ameriky“, vzpomeneme si na Marka Twaina, když se po těžké nemoci zdvihl z lůžka: „Zpráva o mé smrti byla poněkud přehnaná.“ Strach a nenávist, které dnes rozervávají zemi, neobstojí ve srovnání s agónií občanské války, která odstranila otroctví a při níž padlo více lidí než ve všech následujících amerických válkách. Ani s dlouholetou rasovou válkou pozdních šedesátých let, ve které hořely desítky měst a Detroitu obsadily elitní divize.

Na otázku po hřebících do rakve v r. 2020 existuje jasná morální odpověď: policejní zvůle a rasismus jsou pro světovou mocnost USA ostudou. Následná politická otázka pak zní: posílí nebo oslabí toto povstání 3. listopadu Donalda Trumpa? Prezidenta, který nezná empatii ani slušnost, který rozeštvává, místo aby usmiřoval, který povýšil narcismus na státní doktrínu a který lomcuje s 230 let starou ústavou. Naposled se jednalo o výhrůžku, že svévolně nasadí federální jednotky.

Zjevení jako Trump – „stát jsem já“ – Spojené státy ještě nikdy nezažily a čím dříve zase zmizí do obchodu s realitami, tím lepší to bude pro tuto zemi i celý svět. Nikdo bychom ho však neměli podceňovat. Ví, jak skončila rychlá občanská válka 60. let. Osudové volby r. 1968 nevyhrál liberální demokrat Hubert Humphrey, ale pravicový republikán Richard Nixon. O čtyři roky později zvítězil Nixon znovu.

Kdo ztratil tolik morálního kapitálu, ten Americe přátele nenavrátí

Trumpův cynický kalkul: nepokoje nepomohou usmiřiteli, ale zastánci „law and order“. Nixonova strategie však tentokrát nemusí vyjít. Není to vsugerovaná naděje, nýbrž fakta. Začněme u Joea Bidena. „Sleepy Joe“, jak ho posměšně nazývá Trump, se probudil a mluví za celý národ. Trump ho „změnil v bojiště“ a aby zvítězil, chce budovat příkopy. Na druhou stranu Biden Trumpovy voliče ujišťuje: „Právo na rabování nebo zapalování kostelů neexistuje.“

Apel na voliče z pravého i levého politického spektra se vyplácí. Dlouhé měsíce se Biden pohyboval o tři, čtyři body před Trumpem – tedy v oblasti statistické chyby. Nyní to je na národní úrovni až jedenáct bodů. V americkém systému ani takový náskok nezaručuje volební vítězství. Důležitější jsou tzv. „swing states“, které v r. 2016 rozhodly volby pro Trumpa. Jen v Michiganu vede Biden o 12 bodů. A také Florida, Wisconsin a Ohio přešly do jeho tábora. Za tím vším stojí změna nálad. V poměrů dva ku jedné voliči věří, že Biden zemi lépe sjednotí. Zkrátka: protireakce, která pomohla Nixonovi na cestě k moci, se nekoná. Národ hledá lékaře, ne někoho, kdo nahradí právní stát státem obušků.

Jistě, jsou to momentky, od Minneapolisu však odráží změnu trendu. Trump je politickým koronavirem v Bílém domě, odvrací se od něj dokonce grandi republikánů: George W. Bush, bývalý ministr zahraničních věcí Colin Powell, senátoři a vysocí vojenští činitelé jako např. Jim Mattis, bývalý Trumpův šéf Pentagonu.

Nejlepším argumentem by bylo hospodářství, kde náhle klesla nezaměstnanost z 55 na 13,5 %. Dějiny nás však učí: od r. 1940 ještě nikdy nebyl znovu zvolen prezident, pokud byla míra nezaměstnanosti dvouciferná. A také ne, pokud byla jen o dva body vyšší než při nástupu do funkce. Když Trump přišel, byla pětiprocentní. Z 13 na 7 se během pěti měsíců nedostane. Demagogie pásy nerozběhne, obzvlášť pokud přijde druhá vlna koronaviru.

Kdo promarnil tolik morálního kapitálu, ten přátele USA zpátky nepřivede, především ne německou kancléřku. Jak může vést ten, kdo ničí to, co drží svět pohromadě: smlouvy, spolehlivost, zodpovědnost? „Make America great again!“ zchátralo na „America alone“. Morální úpadek roste s obchodním deficitem.

Aby zůstal Trump v Bílém domě, si mohou přát jen nepřátelé USA. Ať už liberálové nebo konzervativci, nemůže si to v trojnásobné krizi složené z korony, revolty a zchudnutí přát ani americký lid. Zahořklý zlý trpaslík Trump je nejhorším obsazením Bílého domu v historii. 3. listopadu bude tato role revidována; nasvědčují tomu přinejmenším nová data a fakta. Tato předpověď je ovšem, stejně jako všechna předvolební orákula, bez záruky.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: