Trump kašle na justici

Trump kašle na justici

Prominutím trestu starému kumpánovi Trump opět jednou ukázal, že pro něj zákon platí pouze tehdy, když se mu hodí. Že si to republikáni nechají líbit, je největším skandálem tohoto nedůstojného prezidentství.

Roger Stone si neodsedí jediný den svého trestu. Kvůli falešné přísaze před Kongresem, bránění ve vyšetřování a ovlivňování svědků byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Vše se odehrálo v souvislosti s vyšetřováním ruského ovlivňování voleb zvláštního pověřence Roberta Muellera. Stone lhal ve Trumpův prospěch. Nyní ho za to prezident odměnil.

Příští úterý měl Stone nastoupit k výkonu trestu. Ale na rozdíl od jiných zločinců má mocného spojence: svého dlouholetého kumpána a obchodního partnera, prezidenta Spojených států amerických, Donalda J. Trumpa.

Vše zní jako obehraný příběh z průměrné diktatury. Hlava státu promine odsouzenému kriminálníkovi trest jen proto, že se jedná o přítele, po desítky let loajálního vazala.

Trump „změnil“ Stonův trest – to sice není milost, nicméně to Stona ochrání před vězením. Tím se prakticky stává volným mužem. Nejedná se o překvapivý krok. Již před měsícem Trump hlásal, že si Stone nemusí dělat žádné starosti, že může klidně spát. Od Stoneova odsouzení, ne, od Stoneova zatčení v minulém roce se Trump pustil do justice, nezřídka mluvil o honu na čarodějnice. Nejen s ohledem na Stonea, ale především ve vztahu k sobě.

Muellerovo vyšetřování vyvinulo takový politický tlak, že stačila ukrajinská aféra, aby proti Trumpovi bylo zahájeno řízení o zproštění úřadu. Republikánská většina v Senátu ho sice nakonec osvobodila, ale Sněmovnou reprezentantů byl formálně obžalován, tedy „impeached„. Tato vada na kráse lpí pouze na dvou dalších amerických prezidentech.

Je v Trumpově moci, aby omilostnil, zrušil nebo snížil trest každému, na základě federálních zákonů odsouzenému pachateli trestného činu. Smysl prezidentova práva milosti ale neslouží k ochraně kamarádů před basou, nýbrž proto, aby se ve zcela specifických případech prosadila spravedlnost.

Trump zatím toto právo zneužíval především jako nástroj svých politických cílů, tedy aby jeho prostřednictvím vysílal poselství svým voličům. To názorně ukázal již svou první milostí, když v r. 2017 ochránil kontroverzního šerifa a Trumpova podporovatele Joea Arpala před vazbou. Arpalo podroboval navzdory soudnímu rozhodnutí imigranty tzv. „racial profilingu„. Jeho záměrem bylo, aby jich co možná nejvíce vrátil federálním úřadům k vyhoštění. Za to byl uznán vinným. Trump vydal svou milost ještě předtím, než mohl soud stanovit výši trestu.

Největším skandálem tohoto nedůstojného prezidentství je, že to Grand Old Party nechá Trumpovi projít

Trumpovo rozhodnutí o prominutí Stoneova trestu je především vztyčeným prostředníčkem Supreme Courtu, nejvyššímu soudu USA. Ten právě rozhodl, že Trump nestojí nad zákony. Že americká ústava tomuto úřadu nezaručuje neomezenou moc a imunitu. Ale Trump kašle na justici. Jeho vícekrát veřejně deklarované pojetí úřadu je, že si jako prezident „může dělat, co chce“. Prominutí trestu Stoneovi jen ukazuje, že ho od tohoto postoje neodvrátí ani nejvyšší soud.

Trump si v předvolebním boji právě hraje na „law and order“ prezidenta. Co ale zapomíná dodat je, že pro něj zákon platí pouze tehdy, když mu osobně vyhovuje. Že mu to Grand Old Party nechá projít, je největším skandálem tohoto nedůstojného prezidentství.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: