Alexej Navalnyj: boj za život a za pravdu

Alexej Navalnyj: boj za život a za pravdu

Berlínská Charité stojí před velkým úkolem. Nejde pouze o záchranu života nejznámější tváře ruské opozice, ale musí také objasnit otázku, jestli byl při jeho onemocnění ve hře jed.

Tweet je krátký a připomíná úlevné povzdechnutí: „Letadlo s Alexejem právě přistálo v Berlíně„, hlásí v sobotu ráno Kira Jarmyšová, mluvčí Alexeje Navalného.

Od kolapsu ruského opozičníka v tu chvíli už uplynulo více než 48 hodin. Možná byl zbytečně promrhán čas, protože lékaři v sibiřském Omsku napřed nechtěli pacienta nacházejícího se v kómatu propustit. Tvrdili, že není schopen převozu.

Názor změnili teprve v pátek večer. Navalnyj může, jak si přáli jeho příbuzní, být převezen k ošetření do Berlína. Ještě v noci startuje soukromou iniciativou Cinema for Peace najaté letadlo k záchranné akci. Na palubě se nachází i Navalného žena Julia.

Jinak, než bylo původně oznámeno, nepřistál stroj na letišti Schönefeld, ale v 8:46 dosedl na letištní plochu berlínského Tegelu. Uplynula více než hodina, než se policejní kolona s vozidlem intenzivní péče Bundeswehru vydala z vojenské části letiště směrem Berlin Mitte.

Navalného žena předpokládá, že se její muž stal obětí travičského útoku. V tuto chvíli je však zcela nejasné, o jaký druh jedu by se mělo jednat.

„Alexej Anatoljevič Navalnyj byl přijat k lékařskému ošetření“

„Naše humanitární mise je splněna“, prohlásila organizace Cinema for Peace po přistání. Navalného stav je stabilizovaný a takový byl i po celou dobu letu. Pro jeho mluvčí Jarmyšovou je to jen další důkaz, že byl převoz do Berlína odkládán bez relevantního lékařského důvodu. „Doufám, že tento naprosto zbytečně promrhaný čas nebude Alexeje stát život“, komentoval toto zdržení také ruský opoziční aktivista Ilja Jašin.

Charité na Twitteru napřed jen potvrdila, že „Alexej Anatoljevič Navalnyj byl přijat k lékařskému ošetření“. Nyní následuje „rozsáhlá lékařská diagnostika“. Po dokončení vyšetření a po domluvě s rodinou bude o dalším vývoji spravena veřejnost. Co nyní začíná, je boj o život kritika Kremlu, ale také boj za pravdu. Lékařům v Omsku se údajně žádnou otravu zjistit nepodařilo, místo toho mluvili o onemocnění metabolismu. Svůj zájem projevil dokonce německý spolkový prezident, když prohlásil, že snad bude brzy jasné, čím Navalnyj těžce onemocněl: „Doufám, že všichni, kdo mohou přispět k objasnění této otázky, to skutečně udělají“, řekl Frank-Walter Steinmeier.

Navalnyj zkolaboval během letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Nejprve si stěžoval na nevolnost, posléze ztratil vědomí. Předtím si měl vzít jen šálek čaje.

Letadlo přistálo v Omsku, kde byl Navalnyj převezen do nemocnice. 44letý bojovník proti korupci je zřejmě nejpopulárnějším ruským opozičníkem a mužem, na kterého byly již v minulosti spáchány atentáty. Nejvyšší prioritou jeho ženy Julie proto bylo, dostat Navalného co nejrychleji k ošetření na bezpečný Západ.

„Největší úspěch nyní bude záviset na lékařích“

Poté, co spolková kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem Navalnému nabídla „lékařskou pomoc v německých nemocnicích“, spojili se spolupracovníci opozičního politika s kancléřským úřadem.

Kontaktovali i zakladatele organizace Cinema for Peace, slovinského filmového producenta Jaku Bizilja. Ten přivezl již před dvěma roky k ošetření do berlínské Charité Pjotra Verzilova, člena ruské politicko-punkové skupiny Pussy Riot, který byl rovněž otráven.

I tentokrát zorganizoval Bizilj záchranný let, který odstartoval z Norimberka do Omsku. posádce dal „instrukce, aby se bez Navalného nevracela“, informoval Bizilj v sobotu před vchodem Charité větší počet shromážděných novinářů. Splnění tohoto požadavku se ovšem na místě ukázalo jako oříšek.

Je však rád, že se nakonec přece jen německým lékařům podařilo sjednat přístup k Navalnému a po hodinách zdržení získat i povolení k jeho přemístění do Berlína. „Úspěchem nebylo, že jsme ho vyvezli z Ruska“, řekl Bizilj. „Největší úspěch nyní bude záviset na lékařích.“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: