17.1 C
Prague
Čtvrtek, 17. Říjen 2019, 13:49

Kontakt

Dovolte mi, abych se představil. Jsem Honza Martínek a provozuji blog POLITIQ. Více o magazínu – proč vznikl a co má za cíl – se dozvíte na stránce O magazínu POLITIQ. Magazín můžete kontaktovat prostřednictvím elektronické pošty.

E-mail: redakce@politiq.cz

Jakožto tvůrce nezávislého magazínu jsem odkázán podporu vás – čtenářů. Pokud vás obsah zaujal, můžete fungování magazínu POLITIQ osobně podpořit. Pomoc nemusí být pouze finanční, přivítám i vaše podněty, rady a know-how.

Jan Martínek

Odpovědný redaktor

E-mail: Honza@politiq.cz
GSM: +420 603 822 292

Program pro whistleblowery

Chcete upozornit na korupci, nepravosti a prohřešky proti etickému chování ve státní správě nebo podnikání? Za tímto účelem nabízím whistleblowerům propracovaný systém zabezpečeného navázání kontaktu včetně anonymizované komunikace a důvěrného předávání informací. V závislosti na jejich charakteru mohu poradit s výběrem vhodného média pro další investigativní práci až po konečné zveřejnění – jak v rámci České republiky, tak v případě potřeby i v zahraničí (zejména v německojazyčných zemích).

Ochrana zdroje

Nejvyšší prioritou je vždy ochrana zdroje. Ta je garantována Tiskovým zákonem (§ 16 o ochraně zdroje a obsahu informací).

Kdo je „whistleblower“?

Whistlebloweři brání demokracii a veřejné finance. Upozorňují na korupci a další nešvary a to nejen ve státní správě. Evropská unie přijde ročně o zhruba 5,5 až 9,6 miliard € v oblasti veřejných zakázek, protože není zaručena dostatečná ochrana whistleblowerů. V současné době je dostatečně chrání zhruba 10 zemí EU. Poslanci Evropského parlamentu se proto dohodli s vládami členských zemí na dalekosáhlé právní ochraně, aby whistlebloweři mohli o protiprávním a neetickém jednání informovat bez obav. Na tuto právní ochranu mají mít nárok i neziskové organizace a novináři, pomáhající whistleblowerům. Více se dozvíte například na stránkách Evropského parlamentu. Další užitečné informace najdete i na webu Whistleblower Protection.eu. Na „whistleblowing“ se dokonce připravuje norma ISO s označením 37002 a měla by být po r. 2021 implementována v každé firmě od 50 zaměstnanců výše, která to s etikou podnikání myslí vážně.

Bezpečnostní minimum

Přes veškerou stávající i budoucí právní ochranu je třeba si uvědomit, že upozornění na podvody a korupci vždy rozzlobí potrefené. První myšlenka by se tedy měla vždy týkat vlastní bezpečnosti a bezpečnosti vašich blízkých. Nejlepším způsobem, pokud už se pro oznámení rozhodnete, je zůstat nepoznán zainteresovanými osobami. K tomu může posloužit vhodné nasazení technických prostředků. Mějte ale na paměti, že ani ty nejlepší a nejmodernější technologie nebudou nic platné, pokud nedodržíte základní bezpečnostní pravidla. Mohou vám pomoci zachovat si anonymitu, ale stejně tak mohou přispět k vašemu odhalení. Než se mnou navážete kontakt, přečtěte si prosím následujících 14 pravidel pro bezpečnou komunikaci:

 1. neustále používejte nejnovější verze operačního systému, programů a aplikací, Javy, aktualizovaný antivir atd. a používejte pouze legální software,
 2. pro veškerá přihlášení používejte unikátní a bezpečná hesla (min. 16 náhodných a unikátních znaků), proto bude nezbytný dobrý správce hesel, např. 1Password, LastPass nebo Dashlane,
 3. všude kde to je možné, používejte 2fázovou autentifikaci,
 4. používejte šifrování disku (BitLocker Drive Encryption ve Windows a FileVault v Mac OS, data moderních mobilních telefonů jsou většinou standardně šifrována), v případě přenášení citlivých dat na externích discích (HDD nebo flash), nezapomeňte šifrovat i je,
 5. pro odesílání citlivých informací nepoužívejte pracovní počítač (pokud patří organizaci, pro kterou děláte a/nebo k němu mají přístup její správci IT) ani pracovní e-mail a pracovní připojení k internetu a vyvarujte se všech nezabezpečených veřejných WiFi sítí (například v kavárnách ap.) – používejte výhradně své vlastní zařízení,
 6. svůj počítač i mobilní telefon uzamykejte pokaždé, když u nich nejste (v zásadě jakékoliv zařízení, které jste nezamčené na okamžik ztratili z dohledu, můžete považovat za kompromitované),
 7. pokud vaše aplikace pro zabezpečenou komunikaci (WhatsApp, Telegram, Signal, Threema, Peerio – poslední dvě nejsou spárovány s telefonním číslem, lze tedy komunikovat anonymně), používají heslo pro přístup (nebo biometrické zabezpečení), zapněte ho,
 8. v obzvlášť citlivých případech nepoužívejte ani vlastní telefon (ať už pevný nebo mobilní) nebo váš soukromý e-mailový účet,
 9. pro anonymizaci vaší digitální stopy na internetu použijte prohlížeč Tor v kombinaci se  zašifrovanou e-mailovou službou – vysoké standardy splňuje např. švýcarský Proton (který je navíc dostupný i ve formě mobilní aplikace),
 10. pro dosažení maximální míry bezpečí a anonymity lze také použít tzv. live operační systém Tails založený na linuxové distribuci Debian, jeho instalace a provoz je však již poněkud náročnější,
 11. pokaždé když pracujete na svém počítači nebo mobilním zařízení, sedněte si tak, aby nikdo neviděl – jak lidé, tak i kamery – co děláte, tedy např. zády ke zdi (pozor i na okna, teleobjektivem lze obsah vašeho displeje detailně vyfotografovat např. z druhé strany ulice nebo z protilehlé budovy),
 12. zásadně nevěřte telefonním operátorům, internetovým providerům, poskytovatelům e-mailových služeb, servisům a už vůbec ne jejich zaměstnancům; telefonní hovory, SMS zprávy a nezašifrované e-maily se nikdy nedají považovat za bezpečné; zařízení, které prošlo servisem, je kompromitované,
 13. možná nejdůležitější rada vůbec: o svých záměrech a aktivitách pokud možno s nikým nemluvte,
 14. když s někým komunikujete, postarejte se, aby dodržoval stejná pravidla.

Shrnutí

Anonymní e-mailové účty jako např. výše uvedený Protonmail vám dávají možnost používat e-mailovou komunikaci, na kterou jste zvyklí a zároveň skrýt vaši identitu. I když je obsah zpráv spolehlivě šifrovaný, musíte vždy počítat s tím, že lze vysledovat vaši IP adresu a další data, na jejichž základě je možné odhalit vaši identitu. Tomu lze do značné míry zabránit již zmíněnou anonymizací prostřednictvím sítě Tor.

V případě potřeby vám mohu poskytnout další bezpečnostní poradenství.

Bezpečný kontakt

E-mail

Pro důvěrné a zabezpečené předávání informací nebo v případě odůvodněné žádosti o poradenství v oblasti bezpečného předání dat prosím použijte zašifrovanou e-mailovou komunikaci.

Protonmailpolitiq@protonmail.com
fingerprint: fd0a19510eb663af930ca760598227023c4ee8d2

Mobilní aplikace

Kontaktovat mě můžete i ze svého chytrého mobilního telefonu prostřednictvím aplikace Threema. Komunikace je anonymní a zašifrovaná. Aplikaci si zabezpečte otiskem prstu (Settings/Passcode Lock/Touch ID).

Threema ID: BMAH2AAF (nickname POLITIQ)
fingerprint: fb7dded7a2acbb9fac363da2e2d21cdf

Kontakt lze přidat i naskenováním QR kódu přímo z aplikace (Contacts/+/Scan an ID):

Threema-QR-code

Aplikaci si můžete stáhnout z AppStore (79 Kč) pro telefony iPhone nebo z GooglePlay (89,99 Kč) pro telefony s operačním systémem Android.

Zabezpečené předávání dat

Větší množství dat (do 5 GB zdarma) můžete předat prostřednictvím šifrovaného úložiště TresorIt. Data jsou uchována po dobu 7 dní nebo 10 stažení. Po nahrání souborů je vygenerován odkaz, který lze zaslat zašifrovanou e-mailovou službou Protonmail nebo šifrovanou aplikací Threema. Provozovatelé služeb Protonmail, Threema a TresorIt sídlí ve Švýcarsku a řídí se švýcarskými zákony na ochranu soukromí, které jsou přísnější než zákony USA a EU.

Otázka motivace a anonymity

Utajení zdroje je důležité především ve fázi shromažďování informací a jejich ověřování. V prvé řadě vůči těm, jichž se týká, případně i vůči státním orgánům, pokud existuje podezření, že by mohly čelit nátlaku zainteresovaných osob či zájmových skupin. Z etického hlediska však zůstává ke zvážení, zda svou identitu se zveřejněním kauzy v médiích neprozradit. Informace tak získají na věrohodnosti a na váze, stejně jako to může hrát důležitou roli v dalším trestněprávním vyšetřování. Pokud vycházím z toho, že náprava neuspokojivého stavu byla vaší původní motivací (a tu novináři také budou zkoumat), pak prosím zvažte i tuto možnost. Na druhou stranu vás mohu ubezpečit, že zkušení investigativní novináři vaši totožnost bez vašeho výslovného souhlasu neprozradí ani pod policejním a soudním nátlakem.

Informace o užití a přebírání obsahu

1. Citace

Užití částí textu je povoleno pouze s přesným citováním zdroje. Jako zdroj uvádějte „Převzato z magazínu Politiq“ s prolinkem buď na titulní stránku magazínu nebo přímo na příslušný článek. V tištěném textu musí být uvedena celá webová adresa. V případě převzatých článků ze zahraničních médií prosím uvádějte i původní zdroj, který je v článku vždy uveden (zpravidla na začátku článku, příp. v průběhu textu, jedná-li se o rešerši z více zdrojů, nebo u příspěvků od prosince 2017/ledna 2018 pod článkem v sekci Zdroj).

2. Celé články a spolupráce

Pro přebírání celých článků či v případě zájmu o navázaní spolupráce mě kontaktujte (kontakty viz výše) za účelem sjednání podmínek. Přebírání celých článků či jejich podstatných částí není bez výslovného svolení možné.

Provozovatel webu POLITIQ

Magazín POLITIQ provozuje a financuje ArtTech za přispění a pomoci nejrůznějších dárců a podporovatelů, kterým tímto děkuji! Veškeré dary a zisk z reklam jsou zdaněny v ČR podle platných daňových zákonů.

Fakturační a daňové údaje:
IČO: 43656510
DIČ: 6611080355

SLEDUJTE NÁS

5,762fanouškůTo se mi líbí
799sledujícíchSledovat
1,296sledujícíchSledovat

POLITIQ je nezávislý magazín, který svým čtenářům nabízí kvalitní obsah s těžištěm na zahraniční, především německá média. Abychom vám takový obsah mohli přinášet i nadále, jsme odkázáni na vaši pomoc.

Chci přispět

NEJČTENĚJŠÍ

Odebírejte newsletter magazínu POLITIQ!Potvrďte prosím odběr novinek v doručeném e-mailu. Pokud vám nedorazil, zkontrolujte také schránku spamu.