Reportáž ARD o povedené integraci Romů na Slovensku

Začátkem prosince odvysílala německá veřejnoprávní televize ARD reportáž o úspěšné integraci Romů ve slovenské obci Spišský Hrhov. Integrace Romů je na Slovensku obecně stejně neúspěšná jako v Čechách. Pokud se vůbec řeší, pak nesystematicky a neodborně.

Starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký si uvědomil, že hlavními překážkami jsou na jedné straně návyky a na druhé straně předsudky. Založil tedy obecní firmu, která Romy zaměstnala. To pomohlo v hned v několika věcech: Romové přijali nabídnutou ruku, obec se zvelebila a časem snad opadly i předsudky.

Důležitou roli hraje i ředitel školy Peter Strážik. Romové většinou končí ve zvláštních školách, díky tomu však začarovaný kruh sociálního vyloučení nikdy neskončí. Pokud něco chceme změnit, je třeba začít právě u dětí. Ve Spišském Hrhově to chápou. „Obě skupiny, Romové a ostatní děti z vesnice, musí mít pocit, že mají stejná práva a že jsou i stejně vítány. Za dva, tři roky to přineslo ovoce“, říká Strážik.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: